Tricolorele au învins Spania la Mondial şi sunt favorite la câştigarea Grupei A

* Cristina Neagu a marcat opt goluri în partida cu naţionala ţării de origine a tehnicianului reprezentativei noastre, Ambros Martin

Marţi, 5 decembrie, România a bifat o nouă victorie la Campionatul Mondial. De această dată, handbalistele pregătite de Ambros Martin au depăşit chiar naţionala Spaniei, ţara de origine a tehnicianului reprezentativei noastre. Tricolorele s-au impus cu scorul de 19-17 (după 9-7, la pauză). În acest duel, cele mai multe goluri pentru România le-a înscris, din nou, Cristina Neagu. Lidera naţionalei şi-a trecut de opt ori numele pe lista marcatoarelor. Celelalte goluri au fost semnate de Eliza Buceschi (4), Crina Pintea (4), Ana Maria Drăguţ (2) şi Valentina Ardean Elisei (1). Vâlceanca Mădălina Zamfirescu nu a evoluat decât 3,23 minute împotriva Spaniei, timp în care nu a marcat niciun gol.
În urma acestui succes de senzaţie, tricolorele au urcat pe locul 1 în Grupa A. Aşa cum se cunoaşte, în precedentele două partide, româncele au dispus iniţial de Paraguay (sâmbătă, 2 decembrie), cu scorul de 29-17 (după 16-7, la pauză), iar apoi de Slovenia (duminică, 3 decembrie), cu 31-28 (după 14-14, la pauză).

Angola şi Franţa, ultimele adversare ale României în faza grupelor

Joi, 7 decembrie, de la ora 19.00 (după închiderea ediţiei), tricolorele au mai avut de jucat un meci, împotriva Angolei. Dacă elevele lui Ambros Martin au etalat din nou acelaşi joc de calitate, ca în partidele cu Slovenia şi Spania, fără îndoială că s-au impus şi de această dată şi s-au menţinut pe primul loc în Grupa A. Naţionala noastră va disputa ultimul meci din această etapă vineri, 8 decembrie, de la ora 19.00, împotriva Franţei.
Aşa cum se cunoaşte, primele patru clasate din fiecare grupă vor accede în faza optimilor de finală ale competiţiei, care se vor disputa în sistem eliminatoriu, începând de duminică 10 decembrie. Astfel, dacă va încheia Grupa A pe locul 1, tricolorele vor juca mai departe cu locul 4 din Grupa B, iar dacă vor termina pe 2 vor înfrunta locul 3 din Grupa B. Demn de menţionat este faptul că, în Grupa B, situaţia după trei meciuri şi înainte de închiderea ediţiei, era următoarea: Norvegia – 6 puncte, Cehia – 4, Suedia – 4, Ungaria – 2, Polonia – 2, Argentina – 0. (N.C.)