Selecţionerul Martin Ambrosio şi-a învins naţionala ţării sale. Vâlceanca Cristina Florică a fost în zi bună

După eşecul cu Olanda (29-24), care le-a readus pe Cristina Neagu & Co. cu picioarele pe pământ, naţionala României a disputat marţi, 11 decembrie, cea de-a doua partidă din grupele principale la Campionatul European de handbal feminin din Franţa. De această dată, adversara formaţiei noastre a fost Spania, aşa că meciul a avut iz sentimental pentru selecţionerul iberic de pe banca României, Martin Ambrosio. Confruntarea s-a încheiat cu victoria tricolorelor, cu scorul de 27-25 (însă după 12-10, la pauză, pentru rivale).

Tricolorele au recuperat un handicap de cinci „lungimi”

Româncele au suferit din greu până ce şi-au acontat însă cele două puse în joc! Iar asta deoarece Spania a condus cu cinci goluri diferenţă în primul sfert de oră (6-1, 7-2, 8-3). Încet, încet, elevele lui Martin Ambrosio au recuperat din handicap, iar la pauză ibericele nu mai aveau decât două „lungimi” în faţă.
După revenirea de la vestiare, România a restabilit pentru prima oară egalitatea la 15-15, iar apoi, după alte două situaţii de echilibru (16-16, 17-17), a trecut la cârma jocului (20-17). Tricolorele n-au mai cedat conducerea până la final şi s-au impus la aceeaşi diferenţă de goluri cu care adversarele se aflau în avantaj după prima repriză.

Extrema stângă din Sala Traian a punctat de trei ori pentru România

În acest duel, cele mai multe goluri pentru România au fost înscrise de Cristina Neagu (7), restul fiind semnate de Crina Pintea (6), Eliza Buceschi (4), Cristina Florică (3), Melinda Geiger (2), Valentina Ardean-Elisei (2), Gabriela Perianu (1), Cristina Laslo (1) şi Laura Chiper (1). Dintre jucătoarele de la SCM Rm. Vâlcea doar Cristina Florică a fost folosită cu precădere de Martin Ambrosio. Extrema stângă din Sala Traian a evoluat timp de 46,38 de minute şi a punctat de trei ori, dar a suferit şi o eliminare. Raluca Băcăoanu a intrat în joc doar 1,22 de minute, iar Yulia Dumanska n-a bifat nicio secundă în poartă. (N.C.)