Portăriţa vâlceană Raluca Kelemen face senzaţie la HC Zalău

* în ultimul meci, pe care elevele lui Gheorghe Tadici l-au câştigat pe teren propriu, în faţa galonatei echipe Hypo Viena (în Cupa EHF), cu scorul de 27-20, aceasta a marcat de trei ori din poartă în poartă!!!

Portăriţia vâlceană Ioana Raluca Kelemen (născută pe 24 iunie 1998), care e legitimată în prezent la HC Zalău, a făcut senzaţie la finele săptămânii trecute, într-un meci din turul al III-lea al Cupei EHF. Este vorba de partida retur pe care formaţia antrenată de Gheorghe Tadici a disputat-o pe teren propriu, în faţa galonatei echipe austriece Hypo Viena (de opt ori deţinătoare a Cupei Campionilor Europeni).

Tânăra handbalistă în vârstă de 19 ani a transformat în gol trei din cele trei şuturi de la distanţă pe care le-a expediat

În acest duel, tânăra Raluca Kelemen (care a fost transferată chiar vara trecută de la CSŞ Caracal) a izbutit să înscrie trei goluri din poartă în poartă, toate în repriza secundă. Ea a profitat de faptul că staff-ul tehnic al echipei austriece a jucat fazele de atac, în mai multe rânduri, fără portar, şi a trimis astfel mingea din propriul semicerc până în buturile trupei din Viena. Vâlceanca a intrat prima oară pe teren în minutul 37 şi a rămas până la final în poarta Zalăului. Pe lângă cele trei goluri pe care le-a marcat (în minutele 49, 57 şi 59), ea şi-a mai încercat de alte două ori norocul prin acelaşi procedeu (din poartă în poartă), în minutele 45 şi 52. După ce a reuşit cel de-al treilea gol în poarta formaţiei Hypo Viena, tânăra în vârstă de doar 19 ani a fost aplaudată frenetic de toţi spectatorii din sală, care s-au ridicat şi în picioare pentru a o ovaţiona.
Ioana Raluca Kelemen este una dintre cele mai talentate tinere portăriţe ale momentului, ea fiind componentă şi a lotului naţional Under 19 al României, alături de care a câştigat recent şi Trofeul Carpaţi rezervat acestei categorii de vârstă, competiţia având loc în luna iunie, la Constanţa. La reprezentativa U19, Kelemen este colegă şi cu Alexandra Badea (extremă dreapta), de la HCM Rm. Vâlcea.

HC Zalău şi SCM Craiova vor reprezenta România în grupele Cupei EHF

Altfel, de precizat mai este şi faptul că meciul a avut loc sâmbătă, 18 noiembrie, şi s-a încheiat cu victoria categorică a formaţiei din România, cu scorul de 29-21 (după 13-7, la pauză). În prealabil, HC Zalău s-a impus şi în manşa tur, de la Viena, cu 30-22 (17-11), astfel că a obţinut biletele pentru faza următoare a Cupei EHF, care se va desfăşura după formatul cu patru grupe de câte 4 echipe fiecare. Componenţa acestora a fost stabilită joi, 23 noiembrie, după închiderea ediţiei. Tot în această etapă a competiţiei s-a calificat şi SCM Craiova, care a eliminat formaţia maghiară DVSC Debrecen (unde evoluează şi vâlceanca Mădălina Zamfirescu), după ce a dispus cu 24-19 pe teren propriu şi a pierdut în deplasare doar cu 24-26. (N.C.)