Mondial ratat pentru naţionala de handbal feminin a României

* echipa antrenată de spaniolul Ambros Martin a terminat doar pe locul 10, după ce a pierdut în optimi cu Cehia (27-28)

Nici cel mai pesimist suporter al handbalului românesc nu s-ar fi aşteptat ca naţionala pregătită de spaniolul Ambros Martin să rateze calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial care se desfăşoară în această perioadă în Germania. Mai ales după evoluţiile bune pe care tricolorele le-au avut în Grupa A, a se vedea victoriile cu Slovenia (31-28) şi Spania (19-17). Din păcate, România a prins o zi cu totul nefastă în partida de luni, 11 decembrie, când a înfruntat reprezentativa Cehiei.

Tricolorele au condus cu 15-10 în minutul 24, iar în minutul 53 aveau trei goluri avans (25-22)

După 15-10 în minutul 24 şi un avans de trei goluri (17-14) la pauză, jucătoarele noastre au cedat, încet-încet, iniţiativa în partea secundă a meciului. Totuşi, tricolorele au avut 23-20 în minutul 46 şi, ulterior, 25-22 în minutul 53, însă n-au fost în stare să păstreze avantajul până la final. Cehia a întors rezultatul şi a trecut pentru prima oară în avantaj (26-25, în minutul 58), iar ultimele 100 de secunde s-au jucat pe „muchie de cuţit”, cu goluri de ambele părţi. Până la urmă, însă, elevele lui Ambros Martin au fost nevoite să se recunoască învinse, la limită, cu scorul de 28-27. Adversarele au marcat golul victoriei cu o secundă înainte de fluierul final, pe un atac în care România se afla şi în inferioritate numerică pe teren. Antrenorul Cehiei a profitat de acest lucru şi a jucat faza ofensivă cu 7 jucătoare pe semicerc (după ce a scos portarul), contra celor doar 5 ale noastre. Până la urmă, a fost un risc care s-a dovedit a fi util.

Cristina Neagu a fost, din nou, cea mai prolifică jucătoare din tabăra noastră (13 goluri)

În acest duel, cea mai bună jucătoare din tabăra noastră a fost, din nou, Cristina Neagu, care a înscris 13 goluri. Pe lista marcatoarelor şi-au mai trecut numele Melinda Geiger (4), Eliza Buceschi (3), Aneta Udriştoiu (2), Crina Pintea (2), Ana Maria Drăguţ (2) şi Valentina Ardean Elisei (1). Vâlceanca Mădălina Zamfirescu nu a prins nici măcar foaia de joc pentru această partidă.
În urma înfrângerii cu Cehia, tricolorele s-au întors imediat acasă, deoarece regulamentul competiţiei nu prevede şi meciuri pentru locurile 9-16. Astfel, ordinea finală în ierarhie a fost stabilită pe baza rezultatelor înregistrate în grupe, acolo unde România a acumulat 8 puncte. Tot acelaşi punctaj a avut însă şi naţionala Serbiei, în Grupa D, care a beneficiat în plus şi de un golaveraj mai bun (159-121, faţă de 123-121 al tricolorelor). Astfel, ţara vecină a încheiat Campionatul Mondial din Germania pe locul 9, iar selecţionata noastră doar pe 10. Tricolorele au terminat pe aceeaşi poziţie şi turneul final din 2013, care a avut loc în Serbia, după care a urmat performanţa din Danemarca (2015): medalie de bronz. Următoarea ediţie a Mondialului de handbal feminin va avea loc peste doi ani, în Japonia, în perioada 30 noiembrie – 15 decembrie 2019. (N.C.)

Handbal feminin / Campionatul Mondial / Germania (1-17 decembrie)

Optimi de finală

• Duminică, 10 decembrie:
Serbia (D/1) – Muntenegru (C/4) 29-31 ( 9-14)
Ungaria (B/3) – Franţa (A/2) 26-29 (11-14)
Germania (D/3) – Danemarca (C/2) 17-21 ( 7-11)
Suedia (B/1) – Slovenia (A/4) 33-21 (18-12)

• Luni, 11 decembrie:
România (A/1) – Cehia (B/4) 27-28 (17-14)
Rusia (C/1) – Coreea de Sud (D/4) *) 30-30 (16-13)
*) 36,35, după prelungiri
Japonia (C/3) – Olanda (D/2) *) 20-20 (10-10)
*) 24-26, după prelungiri
Optimea 8: Spania (A/3) – Norvegia (B/2) 23-31 (10-13)

NOTĂ: În paranteze, după numerele fiecărei ţări, sunt trecute grupele din care au făcut parte acestea în prima fază a competiţiei şi locurile pe care le-au ocupat