Lotru Brezoi e pe val! Are patru victorii şi o remiză în ultimele cinci etape

Formaţia de la poalele Ţurţudanului a debutat cu stângul în noul sezon al Ligii a IV-a. A pierdut la scor de neprezentare, cu 3-0, confruntarea cu Athletico Govora, iar apoi a cedat cu 2-1 la Mădulari. În etapa a treia, a început revirimentul. În ultimele cinci runde, Lotru Brezoi s-a impus de patru ori. A înregistrat şi o remiză, 1-1, la Drăgăşani, cu CS Guşoeni. Printre ”victimele” sale s-a regăsit şi rivala ”de-o viaţă”, Foresta Malaia. Brezoienii au câştigat cu scorul de 3-2 derby-ul Nordului. Nu au căzut în capcana de a se umfla în pene după aceste rezultate. Miercuri, în intermediară, trupa lui Dan Naum a reuşit să obţină un nou succes. Remus Burcuş şi colegii săi au câştigat italieneşte, cu 1-0, confruntarea cu AS Mihăeşti.

”S-a resimţit oboseala după meciul de duminică, de la Malaia. În prima repriză cu AS Mihăeşti am jucat şi cu vântul în faţă şi nu am avut mari realizări. A fost o repriză săracă în ocazii sau faze de poartă. În partea secundă s-a mai animat. Am reuşit să deschidem scorul prin minutul 60. Alin Şuldac şi-a răscumpărat greşeala de la Malaia, când le-a oferit gazdelor un gol, iar acum a oferit un assist. Antonio Bitică a primit mingea la marginea careului de 16 metri şi a trimis un lob peste portar. Oaspeţii au încercat să iasă la joc, dar nu au reuşit să ne surprindă. Am mai avut noi nişte ocazii clare. Cred că meciul a fost greu pentru ambele echipe, în condiţiile în care am jucat şi în week-end”, a spus liderul formaţiei din Brezoi, Remus Burcuş, după cel mai recent succes înregistrat de trupa de la poalele Ţurţudanului. După această serie de victorii, Lotru a ajuns în ”coasta” primelor clasate. E pe locul 4, la egalitate de puncte cu cea de-a treia clasată, Sporting Galicea, pe care o va întâlni sâmbătă, 12 octombrie, la Budeşti. (S.S.)