HCM Torok, la o victorie distanţă de turneul semifinal de juniori 3

Sâmbătă, 10 martie, juniorii 3 de la HCM Torok au întâlnit, în deplasare, CSŞ Corabia. Pentru a rămâne în lupta pentru calificarea la turneul semifinal, aveau nevoie de o victorie în acest meci. Deşi în prima repriză nu s-au ridicat tocmai la nivelul aşteptărilor, iar la final scorul le era nefavorabil (12-10 pentru gazde), în actul secund handbaliştii vâlceni au reuşit să tranşeze soarta partidei în favoarea lor. Întâlnirea s-a încheiat la scorul de 26-23 în favoarea celor de la HCM Torok. „Am întâlnit o echipă care nu mai păstra decât şanse foarte mici de calificare şi doar teoretice. Gazdele au făcut o prima repriză bună, ajutate şi de încărcătură emoţională a băieţilor mei. Dar în cea de a doua parte a întâlnirii ne-am impus lejer şi graţie unui joc foarte bun al lui Tudor Prală. Arbitrajul, asigurat de un cuplu cu foarte multe meciuri la activ în Liga Naţionala (Gorina şi Melencu din Craiova) a fost impecabil”, a spus Ovidiu Samson (FOTO), antrenorul handbaliştilor vâlceni, după cel de-al 13-lea succes din acest sezon. La Corabia, Tudor Prală a înscris de 12 ori. Pe lista marcatorilor s-au mai regăsit: Alex Voiculescu (4), Andrei Călinescu (3), Flavius Petrache (3), Gabi Şerban (1), Gabi Pana (1), Andrei Bojete (1) şi Ştefan Andreian (1). Elevii lui Ovidiu Samson mai au un singur meci de disputat din sezonul regulat. Pentru a nu depinde de alţii, au nevoie de o victorie în meciul cu lidera clasamentului, Arena Top Topoloveni, echipă deja calificată în faza următoare. Orice alt rezultat îi va obliga pe handbaliştii vâlceni să aştepte deznodământul partidei din 17 martie, dintre Craiova şi Drobeta Tr. Severin. Departajarea între cele trei formaţii se poate face şi la golaveraj. (S.S.)