Liga I

Doi drăgăşăneni, adversari în Liga I! Craiova lui Vlădoiu şi Vătăjelu, lidera campionatului

Duminică, 5 iulie, doi fotbalişti formaţi la Drăgăşani, Alexandru Dandea şi Alex Păun, au fost adversari în Liga I. Dandea a jucat pentru Astra Giurgiu, iar Păun pentru campioana en-titre, CFR Cluj. Partida de la Giurgiu s-a încheiat la scorul de 2-2. Oaspeţii au condus cu 2-0, după golurile înscrise de Rondon (12) şi Burcă (17), însă Astra a redus in handicap până în pauză, după o minge respinsă nefericit de Bordeianu în poarta apărată de Arlauskis. În partea secundă s-a mai marcat un singur gol. ”Naşul” celor de la FCSB, Denis Alibec, ”i-a băgat mortul în casă” şi grupării antrenate de Dan Petrescu. Alibec a egalat în minutul 79.

Remiza de la Giurgiu a detronat-o pe CFR de pe primul loc. Alex Păun şi colegii săi le-au cedat şefia celor de la Universitatea Craiova. Formaţia din Bănie e noul lider din Liga I. Trupa lui Cristiano Bergodi s-a impus vineri cu 2-1 la Mediaş, în faţa celor de la Gaz Metan. În acel joc a fost pe teren şi Robert Popa, un alt vâlcean, care a prins, însă, doar câteva minute. A intrat în minutul 87. La Mediaş, dintre vâlceni cel mai mult a jucat Ştefan Vlădoiu, tânărul fotbalist al grupării doljene, originar din Alunu. Vlădoiu a jucat până în minutul 81, fiind înlocuit chiar de Bogdan Vătăjelu. Din play-off au mai rămas de disputat doar patru etape. În următoarea rundă, Craiova va primi vizita celor de la FCSB, iar CFR joacă la Cluj cu Gaz Metan. Universitatea are, în acest moment, un punct peste trupa ardeleană. Nu este exclus ca titlul în Liga I să se decidă chiar în ultima etapă, pe stadionul ”Ion Oblemenco”, când este programată întâlnirea de foc dintre Craiova şi Cluj.