Dican, integralist în tradiţionalul derby dintre ”U” Cluj şi UTA

Miercuri, 6 noiembrie, pe stadionul Cluj Arena, de la poalele Feleacului, s-a desfăşurat derby-ul orgoliilor, între Universitatea Cluj şi UTA. Partida a rămas restanţă din etapa a VI-a a Ligii a II-a. S-a încheiat la egalitate, 1-1. Octavian Ursu a deschis scorul rapid, în minutul 11 şi a adus fomaţia arădeană în avantaj. Gazdele au egalat spre final, în minutu 86, prin Dorin Goga, dintr-o lovitură liberă din apropierea suprafeţei de pedeapsă. În acest tradiţional derby a jucat şi un vâlcean. Este vorba despre Victor Dican, tânărul jucător al Universităţii Cluj. Dican a fost integralist. A avut chiar şi şansa de a pune în pericol poarta adversarilor, dar portarul Iacob a intervenit, la fel ca în multe alte situaţii. Egalul nu i-a ajutat prea mult pe ”studenţi”, care au rămas în partea de jos a clasamentului. Universitatea se află pe locul 15, în timp ce UTA e în fruntea ierarhiei, la egalitate de puncte cu cea de-a doua clasată, CS Mioveni. (S.S.)