CS Şirineasa a obţinut punctul salvării de la retrogradare, cu Flacăra Moreni (1-1)

CS Şirineasa a terminat la egalitate (scor 1-1) meciul pe care l-a disputat vineri, 19 mai, pe teren propriu, cu Flacăra Moreni. Partida a contat pentru penultima rundă din Liga a III-a. Dâmboviţenii au deschis scorul în minutul 84, prin Andrei Iliescu, iar vâlcenii au egalat în minutul 92, prin Leo Săraru.

După golul marcat în prelungiri, căpitanul echipei vâlcene a fost eliminat de pe teren

Elevii lui Gabriel Mangalagiu au început meciul foarte bine, astfel că, în primul sfert de oră, oaspeţii n-au ajuns la poarta echipei vâlcene decât o singură dată. Pe acest fond de dominare teritorială, CS Şirineasa şi-a creat două ocazii de a marca, spre finalul reprizei, dar niciuna nu s-a concretizat şi pe tabela de marcaj.
În repriza secundă, după o perioadă bună de joc a vâlcenilor, Flacăra Moreni a deschis scorul contrar cursului jocului, prin Andrei Iliescu, în minutul 84. Meciul se îndrepta spre o victorie a oaspeţilor, ceea ce pentru CS Şirineasa ar fi fost o înfrângere total nemeritată după aspectul jocului. În prelungiri, Leo Săraru a restabilit însă egalitatea: 1-1. Căpitanul echipei vâlcene şi-a dat jos tricoul de bucurie şi a primit cartonaşul galben, iar pentru că mai avea unul arbitrul l-a eliminat de pe teren. La fel ca şi Octavian Marinescu, de altfel, în partida cu FCM Alexandria, când acesta a semnat victoria vâlcenilor, cu 2-1. Cele trei puncte câştigate însă de CS Şirineasa în prelungiri (două cu Alexandria şi unul acum cu Moreni) s-au dovedit a fi decisive în bătălia aprigă din subsolul clasamentului.

Meciul cu Flacăra Moreni s-a încheiat până la urmă cu un scor echitabil

Una peste alta, ar fi fost păcat ca dâmboviţenii să plece de la Şirineasa cu toate cele trei puncte, mai ales că vâlcenii au jucat bine şi cu multă ambiţie. Chiar dacă au marcat abia în prelungiri, fotbaliştii antrenaţi de Gabriel Mangalagiu au avut o evoluţie excelentă pe durata partidei de vinerea trecută, la finele căreia au obţinut şi punctul necesar pentru a se salva de la retrogradare.
În duelul cu Flacăra Moreni, pentru CS Şirineasa au evoluat următorii jucători: Iustin Teodorescu – Ioan Săraru, Bogdan Lăzărescu, Robert Tănăsie, Marian Roşianu, Octavian Marinescu, Raul Horumbă (Adrian Tilioiu ’65), Marinel Ciocotoiu, Ion Marian, Leonard Săraru, Ştefan Răcăreanu. (N.C.)