CS Şirineasa a luat trei şi de la Atletic Bradu (1-3)

* unicul gol al echipei vâlcene a fost marcat de Laurenţiu Nicolaescu, la scorul de 0-2

CS Şirineasa a pierdut meciul pe care l-a susţinut vinerea trecută, în deplasare, la Atletic Bradu. Echipa antrenată de Adi Dulcea s-a impus cu 3-1 (după 1-0, la pauză). Argeşenii au deschis scorul prin Nicolae Ruţă, în minutul 25, iar Constantin Şerban l-a majorat la începutul reprizei secunde, în minutul 51. În ultimul sfert de oră, s-au mai marcat încă două goluri. Primul – de către vâlceni, prin Laurenţiu Nicolaescu, în minutul 78, iar al doilea – de argeşeni, în minutul 80, prin acelaşi Nicolae Ruţă, din penalti.
„Aşa cum am mai spus, e foarte greu de explicat evoluţia jucătorilor din acest început de retur şi de ce nu avem rezultatele dorite. În amicalul din iarnă, era să-i batem pe cei de la Bradu, argeşenii au scăpat ieftin atunci (n.r.: meciul de la Călimăneşti s-a încheiat remiză, 1-1), dar acum a fost altceva. Am comis multe greşeli, care ne-au costat. În afara golului pe care l-am marcat, ne-am mai creat alte trei ocazii, cea mai mare fiind însă la scorul de 3-1. În schimb, pe lângă cele trei goluri, Atletic Bradu a mai avut trei ocazii, toate la 0-0”, a declarat Mădălin Dobre, manager general la CS Şirineasa.

Darius Preda, cel mai bun jucător al formaţiei vâlcene

În partida de la Atletic Bradu, antrenorul Gabriel Mangalagiu a putut conta pe toţi cei trei fotbalişti care au stat o rundă din pricina unor suspendări. Este vorba de Leo Săraru, Alin Neacşu şi Darius Preda. Mai mult decât, vinerea trecută, ultimul dintre aceştia a fost şi cel mai bun jucător din tabăra vâlceană, aşa cum a recunoscut de altfel şi Mădălin Dobre. De partea cealaltă, Grigore Ceapă nu a jucat deloc pentru echipa argeşeană, iar Ionuţ Sporea şi Adrian Codin au început meciul ca rezerve.
Echipa pe care Gabriel Mangalagiu a trimis-o pe teren la Bradu a fost următoarea: Iustin Teodorescu – Ioan Săraru (Marinel Ciocotoiu ’62), Laurenţiu Nicolaescu, Alin Neacşu, Marian Roşianu, Raul Horumbă (Alexandru Chiripuş ’51), Gheorghiţă Constantinescu, Darius Preda, Ion Marian, Leonard Săraru (Adrian Tilioiu ’71), Narcis Tomescu (Robert Tănăsescu ’79). (N.C.)