Box

Campionul Angelo Teodosescu l-a impresionat și pe legendarul Mihai Leu, care i-a făcut un cadou deosebit

Încă un boxer antrenat de Marius Băluță a reușit performanța de a deveni campion național. Este vorba de Angelo Teodosescu, legitimat la CSȘ Rm. Vâlcea. Zilele trecute, el a obținut medalia de aur și, implicit, titlul, la cadeți, categoria 68 de kilograme. Evoluția sa a fost remarcată inclusiv de fostul mare boxer Mihai Leu, campion mondial WBO în anul 1997. Acesta i-a dăruit vâlceanului, în semn de apreciere, o pereche de mănuși cu autograful său. „La categoria de greutate la care a concurat Angelo, au fost 10 sportivi. În primul meci, elevul meu l-a învins pe un sportiv din Craiova, foarte bun. Apoi, a luptat cu reprezentantul Hunedoarei, care face box de la 9 ani. Poate cel mai bun meci al său a fost cel din semifinale, unde a reușit să se impună prin abandon, în repriza a doua. În finală, l-a bătut pe boxerul din Pitești. Angelo a avut un an excelent. Pe lângă titlul național și cupa obținute, să nu uităm că el a fost medaliat, tot anul acesta, cu bronz la Campionatul European. La ora actuală, Angelo se numără printre pugiliștii cei mai apreciați în România”, a spus Marius Băluță. (L.C.)