Atletism

Atletul Gabi Voicu a câştigat un concurs internaţional desfăşurat în Trivale, la Piteşti

Stadionul „Nicolae Dobrin” din Piteşti a găzduit, în week-end-ul trecut, un puternic „meci” internaţional de atletism, dedicat juniorilor. La acesta au participat sportivi din Cipru, Israel, Ucraina, Belarus şi România. Printre competitori s-a regăsit şi vâlceanul Gabriel Voicu, sportiv care reprezintă în competiţii Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”, iar mai nou şi pe CSM Bucureşti, cel mai puternic club din ţara noastră. Elevul Marinelei Mirea a obţinut un rezultat bun în Trivale. Voicu a câştigat cursa de 800 metri, cu o performanţă de 1:52,34. La general (după contabilizarea tuturor rezultatelor din concurs), România s-a clasat pe locul secund, după reprezentanta Ucrainei, atât la masculin, cât şi la feminin. (S.S.)