Topologul Galicea – performera rundei

PREMIERĂ / Echipa viceprimarului Florea Udrea a destrămat mitul invincibilităţii liderului din Băbeni

Aflată pe primul loc în seria I, la o distanţă de 12 puncte faţă de următoarea clasată, FC Băbeni a considerat că acest sezon s-a încheiat pentru ea. Nu mai departe de săptămâna trecută, oficialii acestei grupări ne-au spus că şi-au fixat un nou obiectiv pentru a menţine interesul jucătorilor faţă de competiţie. Cum promovarea în elita judeţeană nu mai reprezenta, în opinia lor, o problemă, şi-au propus ca în acest retur să nu piardă nici un meci pentru a avea la finalul campionatului o linie de clasament de invidiat.

La Liga a V-a singura dintre liderele celorlalte trei serii care avea o situaţie asemănătoare cu cea a echipei din Băbeni, adică fără nici o înfrângere în actualul sezon, era Voinţa Orleşti. Acum, gruparea primarului Cârstina a rămas singura neînvinsă în campionat. FC Băbeni şi-a primit lecţia de la Topologul Galicea, gruparea viceprimarului Florea Udrea învingând-o cu scorul de 2-1.

„Trebuia să-i aducem cu picioarele pe pământ”

„Joc frumos, ocazii multe, victorie meritată a băieţilor mei. Trebuia să-i aducem cu picioarele pe pământ pe băbenari şi să demonstrăm că Topologul Galicea rămâne încă o echipă de temut. Încet-încet, ne apropiem de primele 5 locuri, acolo unde trebuie să ne fie locul, de fapt”, a menţionat viceprimarul Florea Udrea, la finalul întâlnirii de la Galicea, dispută ce a adunat la stadion mulţi microbişti, atât suporteri ai echipei gazdă, cât şi susţinători ai liderului, acompaniaţi de primarul din Băbeni, Bogdan Ştefan.
La sfârşitul celor 90 de minute de joc, însă, doar gazdele s-au putut bucura. Topologul a făcut un joc bun, obţinând o victorie de răsunet în fotbalul judeţean. Galicenii au reuşit să marcheze repede în poarta băbenarilor, încă în primele 15 minute ale întâlnirii, golul lui Boştină oferindu-le încredere. Au intrat la pauză în avantaj, iar în debutul reprizei a doua au fost aproape de a duce scorul la 2-0. „Era minutul 47, aproximativ, când mingea aproape că a depăşit linia porţii adverse, însă a fost scoasă cu mâna de un jucător al echipei din Băbeni. Ar fi trebuit să fie 2-0, dar acum am uitat deja faza, dat fiind faptul că am câştigat”, ne-a mai spus Udrea. Astfel, în loc de 2-0, s-a făcut 1-1, gruparea lui Roşu şi David restabilind egalitatea în minutul 70, după ce a profitat oarecum şi de o greşeală a portarului gazdă. În minutul 80, Diaconeasa a fost aproape de a o readuce pe Topologul în avantaj, însă Mădălin Păun şi-a dorit să fie el trecut pe lista marcatorilor, jucând mingea care oricum ajungea în plasă. Nenorocirea a fost că acesta venise din poziţie de off-side, astfel că scorul a rămas în continuare egal. S-a întâmplat asta doar până în minutul 85, când Robert Ancuţa, dintr-o „foarfecă” spectaculoasă, a declanşat sărbătoarea la Galicea. A marcat pentru 2-1, golul său închizând tabela de scor.

Florea Udrea şi-a premiat jucătorii

Pentru succesul obţinut, coroborat cu cel din etapa precedentă, de la Nicolae Bălcescu, jucătorii Topologului au primit şi o primă substanţială din partea viceprimarului Udrea, pe lângă cheful ce a urmat acestei victorii, atât de importantă nu doar pentru că Topologul a învins liderul, ci pentru că a destrămat „mitul” invincibilităţii echipei din Băbeni.