Oltchim a pierdut în Slovenia

GHINION / Oltchim a pierdut la limită în Slovenia (34-35), în faţa echipei Krim Ljubljana, precum s-a întâmplat şi la Podgorica, acolo unde Oltchim a fost înfrântă de asemenea la un gol diferenţă (22-23)

Deşi după tragerea la sorţi a fost considerată cea mai slabă echipă din Grupa a II-a a Ligii Campionilor, Krim Ljubljana a arătat că uneori calculele hârtiei nu se potrivesc deloc cu cele de pe teren. Victoria fără dubii obţinută în dauna campioanei Muntenegrului, Buducnost Podgorica, a fost urmată, iată, de un succes surprinzător, dar pe deplin meritat, în faţa Oltchim-ului.

Fosta echipă a Luminiţei Dinu a încurcat astfel situaţia în grupă, toate cele patru grupări păstrând şanse de calificare în semifinalele celei mai puternice competiţii inter-cluburi din Europa.

Krim a avut 5 goluri avantaj în prima repriză

Împotriva campioanei României, elevele Martei Bon au evoluat dezinvolt, fără crispare, iar acest lucru le-a surprins încă din start pe vâlcence. Trei goluri consecutive semnate de Andrea Lekic – golghetera echipei din Ljubljana – a dus scorul la 4-1 pentru Krim încă din minutul 5, iar în tabăra Oltchim-ului se instaurase deja teama. Narcisa Lecuşanu s-a concentrat insuficient la o aruncare de la 7 metri, a trimis-o în bară, iar slovenele au continuat să mărească diferenţa pe tabela de marcaj: 11-7 în minutul 13, moment în care Radu Voina a cerut time-out. Două contraatacuri fructificate de Ramona Maier, care a arătat la Ljubljana că revine încet-încet la forma care a consacrat-o, au readus Oltchim-ul în joc: 12-10 în minutul 17. Slovenele au refăcut însă rapid diferenţa de patru goluri (15-11), astfel că Radu Voina a aruncat-o în luptă şi pe Anastasiya Pidpalova. Degeaba însă: Krim s-a distanţat imediat după aceea la 5 goluri (17-12 în minutul 27), diferenţa maximă consemnată în acest meci. Finalul reprizei a fost însă cu noroc pentru Oltchim: vâlcencele au marcat trei goluri şi au reaprins speranţele, scorul la pauză fiind doar de 17-15 pentru campioana Sloveniei.

Încă un final de meci interzis cardiacilor

Lucrurile s-au schimbat radical după pauză. Aşa cum era de aşteptat, vâlcencele au început repriza secundă în forţă, după principiul totul sau nimic. Oltchim a egalat în minutul 33 (17-17), iar ulterior a preluat inclusiv conducerea (19-18 în minutul 35) şi s-a distanţat chiar la două goluri pe tabela de marcaj (21-19). Două goluri ale Dijanei Golubic şi încă unul al golgheterei Andrea Lekic au readus echipa din Ljubljana la cârma jocului: 22-21 (în minutul 39). La 25-24 pentru campioana Sloveniei, Luminiţa Dinu a avut două intervenţii magnifice, iar Oltchim – deşi aflată în inferioritate numerică – a înscris de două ori prin Adina Fiera, apoi încă o dată prin Iulia Puşcaşu, şi a întors din nou rezultatul: 25-27! Gazdele au restabilit însă rapid egalitatea (27-27), după care o perioadă s-a mers cap la cap, cu goluri de fiecare parte. Oltchim s-a distanţat din nou la două goluri în minutul 52 (32-30) şi se părea că s-a desprins în învingătoare. N-a fost să fie: Krim a egalat (32-32), iar ulterior, în ultimele două minute de joc, după ce Oltchim a avut 34-33, slovenele au avut puterea să înscrie de două ori, din două aruncări de la 7 metri obţinute de rusoaica Liudmila Bodnieva şi transformate cu siguranţă de Andrea Lekic. La 35-34 pentru Krim, în ultimul minut de joc, Roxana Gatzel şi Adina Fiera au ratat egalarea şi au aruncat Vâlcea în pragul disperării.
Krim Ljubljana  35 (17)
Oltchim Rm. Vâlcea  34 (15)

Au marcat:
* Krim Ljubljana: Andrea Lekic – 10g.; Renata Mortel – 6g.; Maryna Vergelyuk – 4g.; Tatjana Oder – 4g.; Spela Cerar – 4g.; Dijana Golubic – 3g.; Sanja Damjanovic – 2g.
* Oltchim Rm. Vâlcea: Valentina Ardean – 9g.; Ramona Maier – 6g.; Steluţa Luca – 4g.; Adina Fiera – 4g.; Anastasiya Pidpalova – 3g.; Oana Manea – 2g.; Roxana Gatzel – 2g.; Iulia Puşcaşu – 2g.

„Brigada Zăvoi” a mers la Ljubljana

Un grup format din aproximativ 50 de suporteri vâlceni au făcut deplasarea în Slovenia şi le-au încurajat până la epuizare pe elevele lui Radu Voina, sperând într-un succes al Oltchim-ului, care ar fi asigurat calificarea echipei antrenate de Radu Voina în semifinalele Ligii Campionilor. Din păcate, handbalistele nu au reuşit să-şi răsplătească fanii inimoşi printr-un succes la Ljubljana.

Oltchim a jucat 8 minute în inferioritate numerică

Patru eliminări au suferit handbalistele de la Oltchim la Ljubljana, faţă de doar una cu care a fost penalizată campioana Sloveniei. Pe rând, arbitrii norvegieni Kim Andersen şi Per Morten Sodal le-au trimis pe banca de rezerve pentru 2 minute pe Steluţa Luca, Gabriella Szucs şi Oana Manea (ultima de două ori), în timp ce în tabăra celor de la Krim doar ucraineanca Maryna Vergelyuk s-a ales cu o eliminare.

Eşecul din Slovenia a diminuat şansele Oltchim-ului la locul 1

Oltchim a pierdut în Slovenia şi şansa de a ocupa locul 1 în grupă la final, caz în care echipa vâlceană ar fi beneficiat de faptul că ar fi jucat acasă meciul retur din semifinalele Ligii Campionilor. Pentru că va disputa ultimele două meciuri din grupă pe teren propriu, adică în Ungaria, ETO Gyor are cele mai mare şanse de a fi în frunte.

Buducnost şi ETO Gyor au remizat la Podgorica

Celălalt meci din cadrul Grupei a II-a, disputat sâmbătă, 28 februarie, la Podgorica, între Buducnost şi ETO Gyor (echipe antrenate de doi tehnicieni unguri: Gyula Zsiga, respectiv Csaba Konkoly), s-a încheiat la egalitate (26-26), după ce Anita Gorbicz şi colegele sale au condus la un moment dat, în prima repriză, chiar şi la 7 goluri diferenţă (!!!). Situaţia s-a echilibrat brusc, după pauză, în timp ce la Ljubljana (acolo unde meciul începuse cu 15 minute mai devreme) lucrurile mergeau prost pentru Oltchim. ETO Gyor a terminat jocul din Muntenegru în doar patru jucătoare de câmp pe teren, una dintre handbalistele eliminate fiind chiar play-maker-ul Anita Gorbicz, iar de aici şi până la un rezultat egal nu a mai fost decât un pas. Chiar şi aşa, elevele lui Csaba Konkoly au oferit un mic ajutor Oltchim-ului, care mai are nevoie doar de o victorie în faţa echipei Buducnost Podgorica, în următoarea etapă, pentru a ajunge în semifinalele Ligii Campionilor. Însă, la cât de surprinzătoare au fost rezultatele în această grupă, handbalistele de la Oltchim trebuie să fie foarte atente pentru a nu rămâne pe dinafară şi în acest sezon.