Voinţa Orleşti – FC Băbeni 0-2

Băbenarii respiră!

Echipa coordonată de Florentin David, FC Băbeni, a mai făcut un pas important care o ajută să mai risipească din emoţii în ceea ce priveşte şansele de a se salva de la retrogradare. Vineri, 23 aprilie, a reuşit să se impună în faţa Voinţei Orleşti, cu scorul de 2-0, astfel îndepărtându-se de zona „nisipurilor mişcătoare” din subsolul clasamentului. Zeiţa Fortuna i-a ajutat de această dată pe băbenari. Mai întâi, pentru că au avut inspiraţia de a juca meciul, iar apoi pentru că au scăpat fără gol primit în urma numeroaselor ocazii ale echipei gazdă. Partida a fost pe punctul de a nu se disputa, întrucât echipa oaspete, în speţă formaţia din Băbeni, a cerut amânarea pe motiv că mai mulţi jucători nu puteau lua parte la acest joc. FC Băbeni este formată în majoritate din juniori, elevi de liceu, de clasa a XII-a, care-au fost prinşi săptămâna trecută într-o acţiune şcolară. Până la urmă, însă, meciul s-a jucat, iar FC Băbeni a câştigat. După o primă repriză în care ambele formaţii s-au întrecut în ratări (Voinţa a luat la ţintă bara, iar băbenarii au irosit cu uşurinţă două ocazii bune de a marca), a urmat repriza secundă, în care norocul a fost de partea oaspeţilor. Lazăr a deschis scorul în minutul 55, iar cu 10 minute înainte de final Adi Iodănescu a majorat diferenţa la 2-0, profitând de o greşeală a fundaşului advers. Aşadar, cele trei puncte au fost trecute în contul băbenarilor, spre dezamăgire formaţiei din Orleşti, care, prin prisma ocaziilor avute de a marca în poarta lui Totescu (unul dintre evidenţiaţii întâlnirii), s-a considerat nedreptăţită de rezultat. (S.S.)