Liga IIIFotbal

Viitorul Dăești, la primul eșec în Liga a III-a

După două victorii clare și o remiză, pentru nou-promovata Viitorul Dăești a venit și primul eșec. Formația pregătită de Gabriel Mangalagiu a cedat cu scorul de 3-1 în deplasarea de la Crișul Chișineu Criș. Juniorul Andrei Dima a reușit să deschidă scorul, însă dăeștenii nu au putut să țină de rezultat și să intre la pauză în avantaj. În ultima fază a primei reprize au primit golul egalizator, după o fază fixă, care a surprins defensiva noastră pe axul central.

”S-a întâmplat cum era mai rău pentru noi. Am primit gol la ultima fază a primei reprize, iar apoi la nici două minute de la reluare. Dacă am fi fost mai atenți și am fi intrat la pauză în avantaj, dacă nu primeam gol atât de repede după pauză, poate altfel ar fi stat lucrurile. Trecea timpul și intrau ei în criză, nu noi. Dar așa a fost… Nici gazdele nu au impresionat. Au marcat trei goluri din două ocazii. Pentru noi a fost un joc tipic de deplasare. Ne-am mișcat bine la început, dar au fost suficiente două momente de neatenție ca să schimbe cursul jocului.  Nu pot să spun că dezamăgirea e mare după acest meci. La meciurile din deplasare nu avem pretenții mari. Orice punct «ciupit» e binevenit. Am fost supărat pentru cele două puncte pierdute acasă, cu CSM Cetate Deva. Meciul acela trebuia să-l câștigăm. E o problemă și când ai 1-0 și primești gol la ultima fază din prima repriză și imediat după pauză, însă, cum am spus, important e ce facem pe teren propriu”, a spus George Popolan, ”creatorul” echipei Viitorul Dăești, care și-a însoțit echipa și în această deplasare, ca de fiecare dată în acest sezon.

În altă ordine de idei, în acest meci, formația vâlceană nu s-a putut baza pe serviciile unui jucător important. Ion Marian are din nou probleme medicale. E suspect de ruptură musculară și poate rata și următoarele partide ale dăeștenilor.

Eșecul de la Chișineu-Criș nu  i-a afectat prea mult, în clasament, pe jucătorii echipei din Fedeleșoiu. Sunt la doar două puncte distanță de podium, pe locul 5. În etapa viitoare, Viitorul va juca pe teren propriu cu o echipă neînvinsă în acest sezon, Fortuna Becicherecu Mic, echipă aflată pe locul 4.

La Chișineu-Criș, Gabi Mangalagiu s-a bazat pe jucătorii: Geantă – Vasile, Iordache, I.Săraru, L. Săraru, Rizea, Neacșu, Pîrvu, Dima, Costea, Proteasa. Au mai intrat: M. Roșianu, Pașoi, Horumbă și V. Roșianu (S.S.)