Victorie cu dedicaţie pentru Mihai Diaconescu

Unirea Tomşani a avut emoţii în runda din week-end-ul trecut că ar putea pierde contactul cu primul loc. A întâlnit la Costeşti (teren ales să-i găzduiască pentru o etapă după ce formaţiei primarului Pearcu i-a fost ridicat dreptul de organizare a unui meci pe propria bază sportivă) o echipă a Viitorul Buneşti hotărâtă să producă surpriza. Oaspeţii n-au reuşit, însă, să plece cu vreun punct din curtea mănăstirii Bistriţa. Unirea s-a mobilizat, a deschis scorul după mai puţin de 15 minute de joc prin Tomescu, avantajul minim fiind menţinut până la sfârşitul reprizei. În debutul părţii secunde, însă, formaţia din Tomşani şi-a îngreunat situaţia. Căpitanul Emanuel Dumitrescu a primit al doilea galben, lăsându-şi echipa în inferioritate numerică. Viitorul n-a reuşit să profite de avantajul dat de omul în plus, ba din contră, cu un sfert de oră înainte de final a fost din nou surprinsă. Cristian Radu a dus scorul la 2-0 pentru Unirea, care-a tremurat puţin în ultimele minute după ce oaspeţii au redus din handicap. Partida s-a încheiat până la urmă la scorul de 2-1 pentru echipa din Tomşani, care acum aşteaptă derbiul de la sfârşitul acestei săptămâni, când va întâlni principala adversară din lupta pentru titlu, pe AS Pietrari.

„Eu lucrez în curtea mănăstirii Bistriţa, aşa că nu puteam să pierd tocmai aici. Am cerut sprijinul divinităţii, m-am rugat la sfântul Grigore să câştigăm. Am reuşit, iar acum aşteptăm cu încredere derbiul de săptămâna viitoare cu AS Pietrari. Ne dorim o brigadă de arbitri bună şi dacă s-ar putea, observator să vină domnul Matei de la Drăgăşani. Ne-a impresionat la Frânceşti şi credem că dumnealui ar putea menţine ordinea şi la Pietrari”, a precizat Mihai Diaconescu căruia jucătorii i-au dedicat victoria, dat fiind faptul că duminica acesta delegatul echipei din Tomşani şi-a serbat onomastica.