Trupa lui Dan Săraru nu scapă de ghinioane

* încă o dată, echipa din Şirineasa a avut neşansa de a fi egalată „în prelungirile prelungirilor”

Primarul Dan Săraru ar trebui să apeleze, în preambulul partidelor din Liga a IV-a, la un sobor de preoţi care să-i binecuvânteze pe jucători, în ideea că aceştia ar putea avea ceva mai mult noroc şi nu ar mai pierde puncte în ultimele secunde de joc. În runda a XIII-a, fotbaliştii de la AS Şirineasa i-au întâlnit în meci direct „pe turiştii” pregătiţi de Augustin Amati şi Lică Chirciu. Echipa-gazdă a deschis rapid scorul, până ca adversarii să-şi intre bine în ghete, prin Dumitru Rachina, pentru ca Bodescu (adus vara aceasta de la Dinamo 2007) să facă 2-0. Apoi, Nova Turist a egalat, ca într-un film plin de suspans, în ultimele secunde de joc. Despre blestemul de a pierde puncte in extremis ne povesteşte însuşi alesul local Dan Săraru. „Arbitrul Marian Joiţa a arătat patru minute de prelungire, în timpul cărora s-a întâmplat şi o accidentare, motiv pentru care centralul a mai prelungit puţin confruntarea. În minutul 95 sau 96, adversarii au beneficiat de un penalti din care au egalat. Acest rezultat de egalitate i-a bulversat total pe jucătorii mei, care au picat psihic, fiind ruinaţi la cabine. Problema e că la 2-1 pentru noi, am avut o bară năprasnică prin Bodescu şi un penalty ratat, tot prin Bodescu. Jucătorul meu a fost şi înger şi demon în acest meci, chiar dacă el e unul dintre cei mai constanţi din echipă”, a declarat primarul Săraru.

Augustin Amati, antrenor Nova Turist: „Marian Joiþa e un arbitru cum rar vezi în fotbal”

Dupã remiza din urmã cu trei runde (1-1), notatã contra viceliderei Voinþa Orleºti, Nova Turist Mihãeºti a mai încercuit încã un rezultat important în bãtãlia pentru menþinerea în Liga a IV-a. Trupa pregãtitã de Augustin Amati ºi Licã Chirciu au fãcut 2-2 cu AS ªirineasa, dupã ce trupa primarului Dan Sãraru a condus 90 de minute de joc. În prelunguri, arbitrul de centru Marian Joiþa a dictat loviturã de la 11 metri pentru Nova, dupã un fault comis în interiorul suprafeþei de pedeapsã. „În primul rând, îl felicit pe Marian Joiþa pentru felul cum a arbitrat la Ioneºti. Nu ºtiu câþi arbitri mai dãdeau «11 metri» în ultimul minut de joc. Asta înseamnã cã are tãrie de caracter ºi se respectã pe el însuºi. Sincer, m-a uimit Joiþa!”, ne-a spus Amati.