Săptămâna patimilor pentru elevii lui Mangalagiu

* în doar patru zile, formaţia din staţiune a pierdut patru din cele şase puncte puse în joc, îndepărtându-se astfel considerabil de liderul din Ioneşti

După semi-eşecul din intermediară, de la Şirineasa, Cozia Călimăneşti a pierdut puncte importante şi la Măciuca. N-a reuşit să obţină decât o remiză pe terenul Damilei, scor 1-1, uşurând astfel misiunea Oltului Ioneşti 2009, liderul Ligii a IV-a. O dată cu acest rezultat, pare a se cam fi încheiat lupta pentru titlu, cele două rezultate de egalitate realizate de Cozia, majorând diferenţa dintre locul 1 şi locul 2, de la 3 la 7 puncte. În derbiul de la Măciuca, echipa pregătită de Narcis Enăchescu a demonstrat că merită să aspire la locul 2, punând reale probleme ocupantei acestei poziţii. Damila a deschis scorul în runda de sâmbătă încă din minutul 3, prin Ioniţă, în urma unui penalti contestat de oaspeţi. Cozia a revenit, însă, pe tabelă, restabilind egalitatea până la pauză prin Mogoşan. În debutul părţii secunde a avut chiar şansa de a trece în avantaj, dar Mitrea a ratat lovitura de pedeapsă acordată de centralul Mosor. Gazdele au rămas după această fază şi în inferioritate numerică, Pîrvulescu fiind eliminat pentru cumul de galbene. Astfel, misiunea Damilei, de a apăra rezultatul, a devenit mai dificilă, însă a reuşit să facă faţă jocului, încheind meciul în 9 jucători (pe final a fost eliminat şi Grecea, pentru o simulare primind al doilea galben), dar la egalitate, 1-1.