Liga VFotbal

Retur nebun la Liga a V-a! AFC Vlădești, piedică pentru Mihăești. Două cartonașe roșii și un jucător cu fruntea tăiată, după acest joc

După ce în prima etapă din retur CSC Orlești a reușit să învingă vicelidera, pe ACS Olanu, în etapa a doua din 2024, Corona Mihăești, care urcase pe locul 2, a pierdut și ea. AFC Vlădești a produs surpriza. Andrei Neagoe și colegii săi s-au impus cu scorul 2-1. Lucian Roșca a fost jucătorul meciului.

”Am deschis scorul în minutul 20. Marian Berbece, care s-a abonat la goluri, ne-a adus în avantaj după o centrare din corner a lui Florin Duma. A fost 1-0 la pauză. În debutul părții secunde, oaspeții au rămas în inferioritate numerică. Briceag a fost eliminat. Portarul nostru, Lucian Roșca a intervenit la o minge. Lucian Briceag, aflat în lupta pentru balon, a încercat să-l ferească, să sară peste el, dar l-a șters cu crampoanele și i-a produs o tăietură urâtă, de câțiva centimetri, la frunte. Lucian (al nostru) a mers după meci la spital, dar nu a fost nevoie de internare. În 10 oameni, oaspeții ne-au egalat. Spre final am reușit să facem diferența. În minutul 85, după o centrare a lui Robert Avram, Marius Duma a rămas cu poarta goală și a marcat pentru 2-1. A fost inspirația antrenorului Bogdan Sandu. Marius Duma a înscris imediat după ce a intrat, practic la a doua atingere de balon. Mulțumim suporterilor care sunt al 12-lea jucător pentru noi, Primăriei și Consiliului Local Vlădești pentru condițiile pe care ni le asigură, la stadion și tuturor celor care sunt alături de noi. Îi dedicăm victoria lui Robert Rogojină, care duminică își botează băiatul. O să mergem la petrecere. Săptămâna viitoare ne așteaptă un meci greu, la Orlești. Vedem ce va fi”, a declarat conducerea clubului AFC Vlădești. Corona Mihăești a mai primit un cartonaș roșu în partea secundă, în afară de cel din debutul reprizei.