Liga IIIFără categorieLiga IV

Remiză între Călimănești și Dăești! Cioablă a debutat cu gol pentru formația din Fedeleșoiu

Miercuri, 9 februarie, lidera Ligii a IV-a, Cozia Călimănești, a înfruntat campioana de iarnă din Seria a VI-a a Ligii a III-a, pe Viitorul Dăești. Partida a fost prima amicală după perioada de pregătire pentru ambele formații. Trupa din Fedeleșoiu a ieșit de curând din cantonament. Confruntarea s-a terminat la egalitate, scor 1-1. Gazdele au marcat primele. În minutul 22, Moldoveanu a executat o lovitură de la colt, iar Bogdan Lăzărescu, fost jucător la Dăești, a împins balonul cu capul în plasă. Florin Cioablă, cel mai nou transfer al dăeștenilor, a egalat în minutul 66.

”A fost un meci amical, nu trebuie să facem caz de rezultat. Cei de la Dăești vin după cantonament. Nu e un reper. Noi am jucat bine, am avut mai multă ambiție. Ne-am mai creat patru ocazii bune. Marinaș a scăpat singur cu portarul, au fost două lovituri libere executate bine de Uță, am mai avut o situație prin Lăzărescu. Ne-au lipsit mai mulți jucători. În week-end, nu avem programat niciun meci. Facem antrenament”, a spus antrenorul Coziei, Vasile Ilinca, după remiza cu Dăești.

În acest meci, lidera Ligii a IV-a s-a bazat pe: Buzilă – Mazilu, Lăzărescu, M. Chiripuș, Sîrbu, A. Chiripuș, Duca, Uță, Moldoveanu (55, Ștefan), Ileana (55, Ilea), Marinaș.

Viitorul Dăești a mizat, în prima repriză, pe: Lungu – Samson, Pîrvulescu, Mocioacă, Șerban, Pîrvu, Ov. Popescu, Vasile, Mitru, Călin și Costea. În partea secundă au jucat: Păușescu – Grosu, Mocioacă, Munteanu, Șerban, Iordache, Precup, Fierbințeanu, Garcia, Ceapă, Cioablă. A mai intrat Andu Popolan. Adi Popa nu a putut juca. Formația pe care o pregătește va juca sâmbătă, 12 februarie, un nou amical, de această dată la Curtea de Argeș, cu CS Afumați.