Rămâne trupa lui Mazilu în Liga a III-a?

* rezultatele obţinute în retur de Roşoagă şi compania par să ne dea un răpuns afirmativ

După un tur de campionat mai mult decât ezitant, FC Ghecon a reuşit să demonstreze în cele din urmă că nu merită să retrogradeze, practicând nu de puţine ori un joc care ne îndreptăţeşte să spunem că locul acestei echipe rămâne în Liga a III-a. În ultima rundă, Roşoagă, Ursu şi compania au obţinut încă un rezultat pozitiv, împotriva celor de la Triumf Bârca – grupare clasată pe locul 3 în Seria a IV-a. Trupa patronată de parlamentarul Dan Mazilu s-a impus cu 2-1, la capătul unui meci pe care l-a controlat cvasi-total. Vâlcenii au început cu determinare partida de la Berbeşti, putând marca de cel puţin trei ori în primele zece minute, dar, de fiecare dată, Ciortan şi Nistor au fost lipsiţi de şansă. „Portarul advers a prins o zi mare”, avea să comenteze un apropiat de la Ghecon. Perseverenţa vâlcenilor a dat roade în cele din urmă, iar, după 46 de minute de joc, Ciprian Vlădoi avea să deschidă scorul, la scurt timp după ce intrase pe teren, înlocuindu-l pe colegul său din atac, Bălţăţeanu. De remarcat faptul că faza defensivă a fost realizată impecabil de către Muşuroaia, Chiripuş, Păun şi Ursu, aceştia fiind un obstacol aproape imposibil de trecut de către adversari. La mijlocul reprizei secunde, antrenorul-jucător Cosmin Ursu avea să primească al doilea galben pentru un henţ şi, implicit, să fie eliminat. Apoi, a venit şi egalarea, atacantul celor de la Triumf Bârca punctând spre dezamăgirea vâlcenilor. FC Ghecon nu a predat armele, şi, printr-un joc de echipă impecabil, care i-a avut în centru pe Bunescu, Nica şi Gârlă, Raul Nistor a înscris golul dulce al victoriei.

Girom Albota, meci de totul sau nimic

Timpul se scurge rapid pentru echipa din Lăpuşata, care trebuie să abordeze fiecare partidă rămasă cu maximum de concentrare. În etapa intermediară, ce se va desfăşura marţi, 20 aprilie, vâlcenii se vor deplasa la Albota, acolo unde au drept obligaţie revendicarea celor trei puncte, pentru a nu-şi complica din nou situaţia din clasament. Din păcate, în acest meci vor absenta căpitanul Iulian Roşoagă (care nu a jucat nici în partida precedentă, acuzând câteva probleme medicale), Ovidiu Ciortan – care s-a accidentat la gleznă în meciul cu Triumf Bârca şi Cosmin Ursu, eliminat tot în acest duel. „De acum înainte, toate meciurile sunt extrem de importante, precum o finală. Cu cât greşim mai puţin, cu atât ne cresc şansele de a rămâne în Liga a III-a din sezonul viitor”, a punctat unul dintre apropiaţii echipei FC Ghecon.