Liga I

Pănoiu, la meciul 100 pentru Rapid! Formaţia lui Adi Mutu a pierdut în Giuleşti contra echipei la care Ionuţ Stoica a fost integralist şi căpitan

Ziua de sâmbătă, 4 martie, a fost una specială pentru fotbalistul vâlcean în vârstă de 20 de ani Ştefan Pănoiu. Acesta a bifat meciul cu numărul 100 în tricoul Rapidului. A debutat pentru trupa din Giuleşti în sezonul 2018-2019. A prins încredere, a evoluat şi a rămas în lot. În sezonul actual are trei goluri marcate în tricoul vişiniu. Cel mai recent, în runda precedentă, cu Botoşani. Cu Hermannstadt, Rapid nu a reuşit să obţină niciun punct. Partida din Giuleşti s-a terminat la scorul de 1-0 pentru sibieni. Balaure a marcat singurul gol, în prima repriză, în minutul 32. Pănoiu nu a fost titular. A intrat în minutul 75. Elevii lui Adi Mutu au avut ocazia în prelungiri să obţină un punct din acest duel. Dugandzic a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 90+2. La oaspeţi, vâlceanul Ionuţ Stoica a fost integralist şi căpitan. Hermannstadt se luptă pentru evitarea retrogradării. Ar fi fost în lupta pentru play-off, dar nu ar fi fost sancţionată cu o depunctare de 9 puncte. Pănoiu va juca, alături de Rapid, în play-off-ul Superligii, la fel ca şi cei doi vâlceni de la Universitatea Craiova, Ştefan Vlădoiu şi Bogdan Vătăjelu. Mai există o singură necunoscută în privinţa ultimei calificate în play-off: Sepsi Sf. Gheorghe sau FC ”U” 1948? Se va decide în ultima etapă din sezonul regular sau la comisii.