Oltchim şi Ghecon, ghinioniste în intermediară

• niciuna dintre cele două grupări vâlcene nu a obţinut rezultate pozitive în intermediara de săptămâna trecută

Sub privirile preşedintelui Mihai Diculoiu, fotbaliştii antrenaţi de Dan Bărbuţ s-au bătut practic singuri pe terenul II al grupării piteştene, situat în frumosul complex sportiv din Trivale. FC Oltchim a jucat în inferioritate numerică din minutul 10, atunci când Ţeţe Vlădoi a fost eliminat pentru o intervenţie imprudentă în careul de 16 metri, iar acest lucru a contat enorm în economia partidei. După penaltiul transformat de Boboacă, argeşenii au mai marcat de două ori, prin State (în minutul 39) şi Beuran (min. 50), astfel că scorul a urcat la 3-0. Golul vâlcenilor a picat în minutul 70, atunci când FC Oltchim a primit de asemenea un „11 metri”, după ce Cotigă l-a tras de tricou pe Bărbuţ, în suprafaţa de pedeapsă, şi a primit al doilea cartonaş galben, fiind de asemenea eliminat de pe teren. Portarul gazdelor a apărat în primă instanţă penaltiul executat de Marinescu, dar fotbalistul vâlcean a fost pe fază şi a trimis apoi mingea în poartă, stabilind scorul final: 3-1.
După ce au dat lovitura la Caracal (unde s-au impus surprinzător cu 1-0), fotbaliştii de la AS Albota au mai făcut o „victimă” – Ghecon Lăpuşata – vâlcenii demonstrând din nou că sunt deficitari la capitolul moral. Soarta meciului de la Berbeşti s-a decis în repriza secundă, atunci când oaspeţii au marcat, în timp ce jucătorii lui Dan Mazilu n-au făcut-o nici măcar din penalti, lovitura de pedeapsă fiind ratată chiar de liderul echipei, Iulică Roşoagă. (N.C.)