Oltchim a făcut senzaţie în Germania!

Oltchim* campioana en-titre a României a câştigat fără probleme toate cele opt partide pe care le-a disputat la „Sika Cup”, o tradiţională competiţie amicală care se desfăşoară an de an la Bad Urach

Timp de trei zile, în perioada 27-29 august, micuţul orăşel Bad Urach din Germania a găzduit cea de-a 50-a ediţie a tradiţionalului turneu amical „Sika Cup”. La startul acestei competiţii au fost prezente şapte echipe, cea de-a opta formaţie invitată (CB Sagunto Mar Valencia) refuzând să mai facă deplasarea în Germania din pricina problemelor financiare cu care se confruntă. În aceste condiţii, organizatorii s-au văzut nevoiţi să alcătuiască un alt program de disputare a meciurilor.
Sistemul de desfăşurare al turneului amical de la Bad Urach a prevăzut, în prima fază, meciuri fiecare cu fiecare între şapte echipe participante. Ulterior, primele patru clasate s-au calificat în semifinale, care s-au disputat în sistem încrucişat: locul 1 cu locul 4 şi locul 2 cu locul 3. Învingătoarele din aceste meciuri s-au întâlnit în finala pentru locurile 3-4, în timp ce învinsele şi-au disputat locurile 1-2. Altfel, dacă în prima fază meciurile s-au întins pe durata a două reprize de câte 15 minute, în semifinale şi finale, partidele au ţinut 40 de minute, împărţite în două reprize de câte 20.

Opt victorii categorice în opt meciuri

Deşi la Bad Urach au fost prezente şi două echipe renumite în handbalul feminin internaţional, Hypo Viena (câştigătoare de opt ori a Ligii Campionilor) şi Zvezda Zvenigorod (care e antrenată de celebrul Evgheny Trefilov), Oltchim Rm. Vâlcea a reuşit să-şi adjudece fără probleme marele trofeu la „Sika Cup”. Jucătoarele pregătite de Peter Kovacs şi Aurelian Roşca şi-au învins fără drept de apel fiecare dintre adversarele cu care au jucat, adesea la dieferenţe de scor care ne scutesc de alte comentarii inutile. Practic, în prima fază a competiţiei, atunci când s-a jucat după sistemul fiecare cu fiecare, campioana României a fost singura echipă cu golaveraj pozitiv, fapt mai rar întâlnit la un turneu de acest gen. Vâlcencele au înscris de cele mai multe ori (113) şi au încasat cele mai puţine goluri (69).

Hypo şi Zvezda, învinse de câte două ori

Calificată de pe primul loc în semifinale, Oltchim Rm. Vâlcea s-a întâlnit cu Hypo Viena în penultimul act al competiţiei, iar trupa antrenată de Peter Kovacs şi-a respectat din nou statutul de favorită şi s-a impus categoric cu 25-18. Finala cu Zvezda Zvenigorod a fost echilibrată doar în prima repriză, încheiată la egalitate (11-11), repriza secundă fiind în totalitate la discreţia vâlcenilor, care au învins până la urmă cu 23-19.
Graţie evoluţiilor din semifinale şi finale, Oltchim şi-a îmbunătăţit şi golaverajul din timpul turneului, vâlcencele terminând „Sika Cup” cu 161 de goluri înscrise şi doar 106 primite.

Încă un trofeu internaţional pentru „galactice”

În această vară, Oltchim Rm. Vâlcea şi-a trecut în palmares două trofee importante pe plan internaţional. Aşa cum se cunoaşte, în urmă cu două săptămâni, vâlcencele au triumfat şi la „Szabella-Kupa”, competiţie care s-a desfăşurat la Gyor, în Ungaria, atunci când au dispus în meciul decisiv chiar de echipa organizatoare, Audi ETO, cu scorul de 29-28. Elevele antrenorului Csaba Konkoly şi-au luat revanşa ulterior, la turneul amical „Sparkassen-Ladies-Cup” de la Schmelz, acolo unde au învins Oltchim-ul în semifinale, cu scorul de 27-25, calificându-se astfel în finala pe care unguroaicele au şi câştigat-o.
Altfel, merită evidenţiat faptul că vâlcencele au reeditat succesul din 1993, an în care echipa noastră a triumfat de asemenea la turneul de la Bad Urach, după o finală aprig disputată împotriva campioanei Austriei, Hypo Viena (cu scorul de 23-22)

Peter Kovacs: „În Germania, toată lumea a rămas impresionată de Oltchim”

La finele periplului prin Europa, antrenorul principal al echipei Oltchim, ungurul Peter Kovacs, s-a declarat mulţumit de evoluţia elevelor sale. „Am disputat trei turnee de verificare, toate în compania unor adversare foarte puternice, într-un timp atât de scurt şi afirm că echipa a crescut vizibil de la meci la meci, lucru care mă bucură foarte mult. În Germania, toată lumea a rămas impresionată de Oltchim, afirmând că formaţia noastră joacă un handbal modern, spectaculos, diferenţa de valoare faţă de celelalte adversare fiind evidentă”, a declarat Kovacs, pentru site-ul oficial al clubului vâlcean.

Sika Cup 2010, Ediţia a 50-a
Bad Urach (Germania), 27-29 august

Rezultatele campioanei României:

PRIMA FAZĂ

Hypo Viena – Oltchim Rm. Vâlcea        11-21
Goluri: Ramona Maier (5), Ionela Stanca (4), Valentina Ardean (3), Yeliz Ozel (3), Steluţa Luca (3), Iulia Curea (2), Patricia Vizitiu (1)

Oltchim Rm. Vâlcea – SPR Lublin            19-  9
Goluri: Iulia Curea (5), Cristina Neagu (4), Ionela Stanca (3), Roxana Han (3), Gabriella Szucs (2), Adriana Nechita (2)

Oltchim Rm. Vâlcea – Byasen Trondheim    18-13
Goluri: Ionela Stanca (4), Yeliz Ozel (4), Valentina Ardean (3), Ramona Maier (3), Cristina Neagu (2), Adriana Nechita (1), Adriana Ţăcălie (1)

Oltchim Rm. Vâlcea – Bayer Leverkusen        16-11
Goluri: Valentina Ardean (3), Yeliz Ozel (3), Adriana Ţăcălie (2), Steluţa Luca (2), Ramona Maier (2), Cristina Neagu (2), Valeria Beşe (1), Adriana Nechita (1)

Frisch Auf Goppingen – Oltchim Rm. Vâlcea    13-19
Goluri: Cristina Neagu (5), Iulia Curea (4), Ionela Stanca (4), Gabriella Szucs (2), Adriana Nechita (2), Valentina Ardean (1), Roxana Han (1)

Oltchim Rm. Vâlcea – Zvezda Zvenigorod    20-12
Goluri: Patricia Vizitiu (5), Anastasiya Pidpalova (4), Ionela Stanca (4), Valentina Ardean (2), Iulia Curea (1), Yeliz Ozel (1), Roxana Han (1), Cristina Neagu (1), Adriana Nechita (1)

SEMIFINALE

Oltchim Rm. Vâlcea – Hypo Viena        25-18
Goluri: Cristina Neagu (7), Yeliz Ozel (4), Ionela Stanca (3), Adriana Nechita (3), Ramona Maier (3), Iulia Curea (1), Roxana Han (1), Valentina Ardean (1), Gabriella Szucs (1), Patricia Vizitiu (1)

FINALA

Oltchim Rm. Vâlcea – Zvezda Zvenigorod    23-19
Goluri: Cristina Neagu (6), Yeliz Ozel (5), Iulia Curea (4), Ionela Stanca (3), Ramona Maier (2), Patricia Vizitiu (1), Adriana Nechita (1), Anastasiya Pidpalova (1)