”Minerii” din Berbeşti, în nocturnă (nu în subteran) s-au descurcat bine

Partida inaugurală a rundei a 21-a din Liga a IV-a s-a disputat vineri, 5 aprilie, în nocturnă. Minerul Berbeşti a primit vizita celor de la Viitorul Budeşti. Câteva sute de spectatori au luat cu asalt stadionul, pentru a urmări un meci inedit din elita judeţeană. Au avut ce vedea. S-au marcat opt goluri. Şase au fost înscrise de favorita publicului. Echipa pregătită de Gustavo Costa s-a impus cu 6-2. Oaspeţii au avut un început bun, dar s-au stins repede. În minutul 18, Adrian Surdu a deschis scorul după o incursiune în partea dreaptă. În minutul 29 s-a făcut 2-0. A marcat Diego, cu un şut din afara careului, deviat. A fost şi scorul pauzei, deşi gazdele au mai avut şi alte ocazii. De la oaspeţi, Chelcea a avut o oportunitate bună să înscrie, dar balonul a fost respins din apropiere de linia porţii. Şi Vlădulescu a fost aproape de gol. Intrat pe teren la pauză, Bogdan Nica a dus scorul la 3-0 în minutul 51. În minutul 74, Rentea a redus din handicap, dar imediat după ce mingea a fost repusă în joc, de la centrul terenului, Eros Quintana a punctat pentru 4-1. În minutul 79, budeştenii au obţinut o lovitură de pedeapsă. Sică Bălţăţeanu a marcat cu o execuţie pretenţioasă, din scăriţă, pentru 4-2. Pe final de meci, în prelungiri, juniorul David Golescu (2009) şi Niculcea, din penalty (în urma căruia Cireaşă, de la oaspeţi, a primit al doilea galben şi implicit pe cel roşu) au mai marcat pentru Minerul (scor final 6-2). A fost un joc deschis, o victorie clară, până la urmă, a gazdelor, care şi-au mai creat şi alte ocazii de a înscrie, printre care şi vreo patru bare. În plus, două goluri au fost anulate pe motiv de off-side. Partea secundă a fost şi tensionată. Dacă în prima nu s-a acordat niciun avertisment, în repriza a doua au fost 13 cartonaşe galbene. De la gazde a lipsit atacantul Cosmin Popa. La oaspeţi, Bogdan Ţoiu a îmbrăcat pentru a treia oară tricoul Budeştiului. Ţoiu a făcut junioratul la Craiova, iar în ultimele sezoane a jucat pentru CSM Deva, în Liga a III-a.