Liga I

Meci nebun la Botoşani! Pănoiu a marcat iar pentru Rapid

Superliga a avut programată o intermediară. Printre meciurile disputate miercuri, 1 martie, s-a regăsit şi cea dintre FC Botoşani şi Rapid, în care adversari, pe teren, au fost şi doi vâlceni, căpitanul gazdelor, Victor Dican şi Ştefan Pănoiu, fotbalistul grupării din Giuleşti. La final, doar unul a fost fericit. Echipa anrenată de Adrian Mutu a câştigat confruntarea cu scorul de 2-1. Primul gol al giuleştenilor a fost înscris de Fane Pănoiu, spre finalul primei reprize, în minutul 42, cu un şut din dreapta, din afara careului. Părea că va fi singurul al întâlnirii, însă finalul a fost incendiar. În minutul 90, botoşănenii au egalat. Camara a marcat pentru 1-1, după assist-ul lui Dican. Rapid a obţinut trei puncte în prelungiri, în minutul 90+4, după o execuţie fabuloasă a lui Dragoş Grigore, un gol din foarfecă, după o preluare pe piept. Pănoiu rămâne în cursa pentru titlu cu Rapid. În play-off vor mai juca alţi doi vâlceni, de la Universitatea Craiova: Bogdan Vătăjelu şi Ştefan Vlădoiu, revenit în Bănie după împrumutul scurt la Universitatea Cluj. Din sezonul regular au mai rămas de disputat doar două etape. Următoarea va fi în week-end.