Mazilu, ”doppieta” pentru Mihăeşti, cu Mateeşti

AS Mihăeşti continua lupta pentru promovare în Liga a IV-a. Duminică a obţinut al 12-lea succes. Lucian Briceag şi colegii săi s-au impus cu scorul de 4-1 la Slătioara, cu Mateeşti. Gazdele, o echipă în formare, unde sunt promovaţi tinerii, juniorii din cadrul clubului, a avut două mari ocazii în debutul meciului, prin Nicu Ilie, un adevărat maratonist, care a făcut risipă de efort, cel puţin în prima repriză. ”Tabela” a rămas neschimbată doar datorită inspiraţiei portarului de la Mihăeşti, ”Fyfy” Bălan, care şi-a demonstrat încă o dată clasa. Până la urmă a venit şi golul, dar pentru Mihăeşti. În minutul 35, Laurenţiu Popescu a valorificat un corner executat bine de Bîrlogeanu: 0-1. Cinci minute mai târziu, oaspeţii au dublat avantajul. A fost rândul lui Marinel Mazilu să se evidenţieze. Tot el, în debutul părţii secunde, a dus scorul la 3-0 pentru formaţia sa, moment de relaxare, care a permis şi efectuarea tuturor schimbărilor posibile. A intrat pe teren inclusiv Mircea Amărăzeanu, care a şi înscris în minutul 74, mingea fiindu-i pusă pe ”tavă” de Bîrlogeanu. Au marcat şi gazdele o dată, în minutul 80, prin Nicolae ”Dumba” Iliescu, după o lovitură liberă.
Dacă Mihăeşti ţinteşte vârful ierarhiei, formaţia coordonată de Marinel Voicu şi viceprimarul Cristi Diaconescu vrea să continue la Liga a V-a şi în sezonul viitor. Sunt perspective pentru întărirea lotului din vară.