Baschet

”Lupii negri” s-au jucat cu inimile suporterilor la Timişoara! Victoria din Banat le-a asigurat un play-out cu Focşani

CS Vâlcea 1924 a încheiat grupa 11-18 din Liga Naţională de Baschet masculin pe podium. Formaţia de la poalele Capelei a reuşit să câştige ultimul joc, de la Timişoara. A fost un final de infarct. ”Lupii” s-au jucat cu inimile suporterilor. Paunovic a adus victoria cu un coş de două puncte reuşit cu două secunde înainte de final. 92-94 s-a consemnat după 40 de minute. SCM Timişoara a câştigat primul sfert cu 32-28. Al doilea s-a terminat la egalitate, 19-19, astfel că la pauza mare gazdele aveau un avans de patru puncte. Şi în sfertul 3 a fost tot egalitate (22-22). Ultimele 10 minute au fost de vis pentru formaţia de la poalele Capelei, care a pus şase puncte peste adversară, anulând avantajul acesteia din debutul partidei şi trecând pe plus. Cu 9 victorii şi 5 înfrângeri, elevii lui Hristu Şapera şi Anca Niţulescu au terminat grupa pe locul 3 şi şi-au asigurat un avantaj pentru play-out. Pentru menţinerea pe prima scenă baschetbalistică a ţării vor lupta cu CSM Focşani, a şasea clasată. Se joacă după sistemul 3 din 5 meciuri.
La Timişoara, cele mai multe puncte pentru ”haita” lui Hristu Şapera le-a adus Branch (22 de puncte). Rotaru a avut 18 puncte, Williams (13 p.), Sharkey (11), Paunovic (8), Olisemeka (8), Vârnă (6), Solopa (5), Diaby (2), Bezbradica (1).