Lotru Brezoi a disputat trei partide de verificare. Călimăneşti, Băbeni şi Şirineasa, următoarele adversare

În 2021, Lotru Brezoi a jucat trei meciuri amicale, cu Sparta Rm. Vâlcea, Cozia Călimăneşti, iar în week-end-ul trecut, cu Sporting Galicea. În niciunul nu s-a bucurat de succes. Cu toate acestea, nu sunt motive de îngrijorare în rândul oficialilor de la poalele Ţurţudanului.

”Sparta, Călimăneşti sunt două echipe bine organizate, care nu au întrerupt pregătirea şi au avut un program constant pe perioada pauzei competiţionale. Noi am venit după mai bine de două luni de pauză. E clar că suntem în urmă cu pregătirea fizică. La primul meci, cu Sparta, nici nu ne-am strâns. Au fost 10 jucători şi au mai completat cu juniori. Acum, lotul a început să devină din ce în ce mai numeros. La Galicea am avut puţine absenţe. Am condus cu 2-0 la pauză, dar ne-au bătut ei cu 3-2. În partea a doua am făcut şase schimbări. Repriza secundă a fost mai scurtă, poate pentru că am întârziat noi puţin, nu ne-au venit echipamentele la timp. Cred că s-au jucat maxim 25 de minute. A fost şi un gol din penalti, deşi faza s-a petrecut, în opinia noastră, în afara suprafeţei de pedeapsă. Oricum, nu mai contează. Important e că ne-am făcut antrenamentul. În privinţa transferurilor, nu am ce să spun acum. Până când nu va fi ceva oficial, degeaba vorbim. Papa va continua la noi, Adi Mărăscu s-a întors. Mai sunt Edi Puşcatu, Ştefan Pană, Eduard Drăghici, de la Lăpuşata şi alţi câţiva băieţi, dar întâi să vedem negru pe alb şi apoi spunem că sunt ai noştri. Aşa, vorbisem şi cu Alex Chiripuş, dar el a jucat în ultima perioadă şi pentru Călimăneşti, deci nu poţi să ai vreo garanţie”, a spus Remus Burcuş, liderul echipei din Brezoi. Remus a şi marcat la Galicea, pentru 2-0, cu un şut de pe 16 metri. Scorul a fost deschis de Bogdan Idu, cel care şi-a trecut în cont şi assist-ul la golul 2.