Acasă Liga II LIGA 2 – rezultate, program şi clasamente

LIGA 2 – rezultate, program şi clasamente

2427
0
  • LIGA A II-A
    Rezultatele etapei a XXVII-a
    Sâmbătă, 1 aprilie:
    Foresta Suceava – Academica Clinceni 2-0 (0-0)
    Au marcat: Cătălin Vraciu (87, penalti), Bogdan Rusu (90+6)
    Chindia Târgovişte – Metalul Reşiţa 4-0 (1-0)
    Au marcat: Crinel Stoica (35), Georgian Honciu (74, 79), Cristian Neguţ (82)
    CS Baloteşti – FC Braşov 2-2 (0-1)
    Au marcat: Andrei Răuţă (63), Lucian Ion (66) / Rareş Enceanu (21), Vlad Munteanu
    (51)
    Olimpia Satu Mare – Juventus Bucureşti 1-3 (1-2)
    Au marcat: Vasile Pop (44, penalti) / Alexandru Roşca (21), Vasile Buhăescu (45+1),
    Bogdan Chipirliu (90+1)
    Duminică, 2 aprilie:
    UTA Bătrâna Doamnă Arad – Luceafărul Oradea 0-0
    Luni, 3 aprilie:
    Dunărea Călăraşi – Sepsi OSK Sf. Gheorghe 0-0
    Unirea Tărlungeni – CS Afumaţi *) 0-3
    *) neprogramat; echipa Unirea Tărlungeni s-a retras din campionat
    CSM Rm. Vâlcea – Dacia Unirea Brăila *) 0-3
    *) neprogramat; echipa CSM Rm. Vâlcea s-a retras din campionat
    A stat – CS Mioveni
    ASU Poli Timişoara – A stat
    Clasament
    1. Juventus Bucureşti24 19 3 2 52-11 60p.
    2 . FC Braşov 2 5 14 7 4 42-23 49p.
    3. Sepsi OSK Sf. Gheorghe 24 14 5 4 41-22 48p.
    4. UTA Bătrâna DoamnăArad 24 14 4 6 43-25 46p.
    5. Chindia Târgovişte24 14 2 8 41-24 44p.
    6. CS Mioveni24 13 5 6 33-18 44p.
    7. OlimpiaSatu Mare24 12 5 7 35-26 41p.
    8. Dacia Unirea Brăila24 10 4 10 27-29 34p.
    9. Foresta Suceava24 10 3 11 39-40 33p.
    10. Dunărea Călăraşi 24 8 8 8 30-32 32p.
    11. Luceafărul Oradea 25 9 4 12 29-27 31p.
    12. CS Afumaţi 24 9 4 11 28-28 31p.
    13. Academica Clinceni 24 8 3 13 34-51 27p.
    14. ASU Poli Timişoara 24 6 6 12 30-41 24p.
    15. CS B aloteşti 24 6 6 12 30-43 24p.
    16. CSM Rm. Vâlcea *) 24 4 6 14 16-40 18p.
    17. Metalul Reşiţa 24 4 1 19 22-56 13p.
  • 18. Unirea Tărlungeni **) 24 2 5 17 15-51 11p.
    *) Echipa CSM RM. VÂLCEA s-a retras din campionat după etapa a XXI-a şi va pierde
    toate meciurile din retur (inclusiv cele jucate) la „masa verde”, cu scorul de 3-0
    **) Echipa UNIREA TĂRLUNGENI s-a retras din campionat după etapa a XXI-a şi va
    pierde toate meciurile din retur (inclusiv cele jucate) la „masa verde”, cu scorul de 3-0
    • Echipa ŞOIMII PÂNCOTA a fost exclusă din campionat după etapa a XIII-a, iar toate
    rezultatele înregistrate până atunci i-au fost anulate.
    • Echipa ACS BERCENI s-a retras dincampionat după etapa a XVI-a, iar toate
    rezultatele înregistrate până atunci i-au fost anulate.
    • Echipele clasate pe locurile 1 şi 2 vor promova direct în Liga I.
    • Echipa clasată pe locul 3 va disputa un baraj (tur-retur) pentru promovare în Liga I, cu
    echipa clasată pe locul 12 în Liga I.
    • Echipa clasată pe locul 16 va retrograda în Liga a III-a
    Programul etapei a XXVIII-a
    Vineri, 7 aprilie:
    CS Mioveni – Chindia Târgovişte (Ora 15.00)
    Sâmbătă, 8 aprilie:
    Luceafărul Oradea – ASU Poli Timişoara (Ora 11.00)
    Dacia Unirea Brăila – Foresta Suceava (Ora 11.00)
    Juventus Bucureşti – Dunărea Călăraşi (Ora 11.00)
    CS Afumaţi – UTA Bătrâna Doamnă Arad (Ora 12.00)
    Duminică, 9 aprilie:
    Academica Clinceni – Olimpia Satu Mare (Ora 11.00)
    Metalul Reşiţa – CSM Rm. Vâlcea *) 3-0
    *) neprogramat; echipa CSM Rm. Vâlcea s-a retras din campionat
    Sepsi OSK Sf. Gheorghe – Unirea Tărlungeni *) 3-0
    *) neprogramat; echipa Unirea Tărlungeni s-a retras din campionat
    FC Braşov – Stă
    Stă – CS Baloteşti