Juniorii republicani A din Zăvoi au revenit de la 2-0 şi au câştigat meciul de la Piteşti

csm republicani aÎn runda precedentă din campionatul de juniori republicani, tinerii fotbalişti din Zăvoi, pregătiţi de Gabriel Mangalagiu au reuşit să bifeze un nou rezultat pozitiv. Astfel, aceştia s-au impus cu scorul de 3-2 pe terenul formaţiei LPS Viitorul Piteşti. „Municipalii” au tranşat soarta partidei în favoarea lor în repriza secundă. În prima parte a întâlnirii lucrurile nu au mers tocmai bine pentru ei. Deşi vâlcenii au avut câteva ocazii bune de a înscrie, prin Bratu şi Tătulescu, cei care au punctat au fost piteştenii. Gazdele au marcat chiar de două ori în primele 45 de minute şi au intrat la pauză cu acest avantaj, de două goluri. Clişeul din fotbal „2-0 este un scor periculos” a fost valabil de această dată pentru gazde. În primele 25 de minute din repriza secundă, jucătorii de la LPS Viitorul nu au mai ieşit din propria jumătate, iar pe fondul acestei dominări teritoriale, CSM a întors scorul.

Ionuţ Bratu a redus din handicap, Raul Horumbă a valorificat o lovitură de la 11 metri, iar Cătălin Duminică le-a dat gazdelor lovitura de graţie. Astfel, „municipalii” s-au întors de la Piteşti cu toate cele trei puncte. În acest meci, Gabriel Mangalagiu a mizat pe jucătorii: Teodorescu – Tisoaica, Bratu, Lala, Roşianu, Duminică, Chiripuş, Horumbă, Piţoiu, Tătulescu şi C. Popescu. Au mai intrat pe parcurs Rachieru, Vătafu, Oteşanu şi Toma. (S.S.)