Învinsă, dar cu şanse la podium

* formaţia lui Cosmin Popescu n-a reuşit să se impună în deplasarea de pe CSŞ, dar mai poate prinde locul 3

Deşi nu a reuşit să obţină ce şi-a propus în această rundă, situaţia Forestei Malaia nu s-a schimbat prea mult după meciul disputat sâmbătă, 17 aprilie. A pierdut duelul cu AS Marlaur, însă nu s-a îndepărtat de podiumului seriei I, mai exact de locul 3, situându-se la doar un punct distanţă de ocupanta acestei poziţii. Cosmin Popescu şi compania ar fi vrut totuşi să tranşeze lucrurile în favoarea lor încă din această rundă, dar AS Marlaur nu le-a permis. Gazdele au intrat pe teren hotărâte să obţină victoria, au avut un portar în formă, pe „Piţac”, au forţat deschiderea scorului, iar până la pauză au trecut în avantaj. La 1-0 tot echipa lui Popii a avut şanse de a mai înscrie, dar diferenţa a fost majorată abia în apropiere de minutul 70. Centrare Sima, din corner şi Roşca a dus scorul la 2-0. Aici s-a şi încheiat meciul. Foresta n-a mai reuşit să dea replica în ultimele minute, asta şi pentru că a fost nevoită să joace în inferioritate numerică. Voicu n-a putut juca până la final, părăsindu-şi echipa pentru a rezolva o problemă profesională. Astfel, fără să fi survenit vreo eliminare sau vreo accidentare, oaspeţii au rămas cu un om mai puţin pe teren şi n-au mai avut forţa necesară pentru a întoarce rezultatul, plecând învinşi de pe CSŞ. (S.S.)