Inter Lăpuşata, în prag de desfiinţare?

Încă de la primirea suspendării de după meciul cu AS Oteşani s-a luat în calcul ideea ca Inter Lăpuşata să nu mai continue în campionat. Printre formaţiile din seria a IV-a a circulat acest zvon după ce interiştii, cărora li s-a ridicat dreptul de organizarea a două meciuri de pe teren propriu, au luat decizia de a nu mai căuta o bază sportivă care să-i găzduiască. N-au jucat în etapa trecută cu Olteţul Zătreni, iar acum nu s-au prezentat în efectiv complet la Livezi, acolo unde au abandonat meciul în minutul 53. S-au dus în 9 oameni, au afirmat în cercuri restrânse, după cum am aflat din surse neoficiale, că au onorat meciul doar pentru a nu primi amendă, însă au făcut şi precizarea că în cazul în care scorul va căpăta proporţii, n-au de gând să rămână până la final. Aşa s-a şi întâmplat. Fauru Livezi a înscris de şase ori doar în prima repriză, astfel că, treptat, celor din Lăpuşata au început să li se „accidenteze” jucătorii. Unul dintre aceştia a părăsit terenul pe la jumătatea reprizei, altul cu 5 minute înainte de finalul primului mitan. Interiştii au rămas în 7, au reluat jocul, au mai primit un gol, iar apoi asistentul medical a constatat şi „accidentarea” celui de-al treilea jucător al formaţiei din Lăpuşata. Astfel, meciul s-a încheiat în minutul 53, la scorul de 7-0 pentru Fauru Livezi. Cu acest meci este posibil să se fi încheiat şi experienţa Interului din Lăpuşata în fotbalul organizat. Dacă până la urmă zvonurile vor căpăta contur şi formaţia din Lăpuşata se retrage din campionat, ar fi o premieră pentru fotbalul judeţean, cu două echipe retrase din aceeaşi serie, situaţie care le va da peste cap şi pe celelalte formaţii angrenate în campionat, de al căror program stabilit la începutul sezonului se cam alege praful. (Simona SIMA)