Liga VDiverse

Fotbaliştii de la Olteţul Zătreni speră într-un miracol în returul cu Olteţul Alunu

* echipa antrenată de Nicolae Vâlcu a pierdut cu 2-0 meciul tur din semifinalele Cupei României

Olteţul Zătreni speră într-un miracol (şi în calificare!) în returul cu Olteţul Alunu 2016, din semifinalele Cupei României, după ce a pierdut manşa tur cu scorul de 2-0. Iar asta deoarece, aşa cum a declarat antrenorul Nicolae Vâlcu, jucătorii din sudul judeţului au avut o comportare foarte bună în meciul de săptămâna trecută, din deplasare.

Elevii lui Nicolae Vâlcu au acuzat două greşeli de arbitraj la Alunu

„Ne batem în continuare pentru calificare, mai ale că, aşa cum am afirmat şi după primul meci, rezultatul de la Alunu a fost absolut nemeritat pentru noi. Am încasat un gol dintr-o greşeală de arbitraj, iar pe finalul partidei am fost privaţi de o lovitură de la 11 metri! În prima repriză, ne-am ţinut tare, dar am primit un gol aiurea, în minutele de prelungiri. Cel de-al doilea l-am încasat după pauză în opinia mea dintr-o mare eroare de arbitraj, când asistenta Ramona Bălteanu, în loc să semnalizeze un henţ clar comis de un adversar, chiar la 3 metri în faţa ei, a lăsat jocul să continue. Orice arbitru începător ar fi ridicat steagul, dar ea a spus că nu a văzut infracţiunea. Jucătorii mei au avut un moment de uluială şi s-au oprit, crezând că ni se va acorda o lovitură liberă, în timp ce adversarii au profitat de acest lucru, au scăpat spre poarta noastră şi au marcat. Pe finalul meciului, când mai erau cinci minute de joc, fundaşul nostru stânga a plecat într-o incursiune solitară din propria jumătate de teren, a ajuns în careul advers, a fost lovit de un jucător de la Alunu, apoi un altul l-a secerat, aproape să-i rupă picioarele, dar arbitrul de centru, Iuliana Demetrescu, a lăsat uluitor jocul să continue, motivând că a fost atacul a fost la minge!”, ne-a precizat Vâlcu.

Nicolae Vâlcu, antrenor Olteţul Zătreni:
„În tur, nu au fost adversarii mai buni, ci am avut parte de ghinion!”

„Pe lângă greşelile de arbitraj, am avut şi multe ocazii de gol la Alunu, dar l-am făcut mare pe portarul lor, care mi s-a părut a fi unul dintre cei mai buni din Superligă. Acesta a scos mingi aproape imposibile, din lovituri libere, de la vinclu, de la colţul de jos al barei, din 3 metri etc, uneori de-a dreptul incredibil! Asta e! Sperăm să nu mai avem parte de ghinionul din meciul tur şi la Zătreni. Pentru că despre aşa ceva a fost vorba la Alunu, unde ne-a lipsit cu desăvârşire norocul, nu că ar fi fost adversarii mai buni!”, a adăugat antrenorul de la Olteţul Zătreni. (N.C.)