Echipa primarului Nicolae Concioiu a câştigat, arbitrul a pierdut

* tuşierul a căzut victimă nervozităţii excesive a jucătorilor oaspeţi

CS Guşoeni, echipă înfiinţată din dragoste pentru sportul rege, consideraţie şi respect faţă de microbiştii din localitate de către primarul Nicolae Concioiu, a reuşit să producă multe surprize pe parcursul acestui campionat. Dacă în prima jumătate a sezonului s-a acomodat mai greu la ritmul competiţiei, CS Guşoeni a reuşit să se evidenţieze în retur, ajungând o echipă de temut în seria a II-a. Ocupă, însă, doar locul 9 în clasament, plătind tribut pentru rezultatele din tur, dar şi lipsei de experienţă. La un moment dat, într-un anumit joc, nemulţumit de arbitraj, primarul Concioiu şi-a scos echipa de pe teren, pentru acest lucru CS Guşoeni fiind depunctată. I s-au retras trei puncte din clasament, fapt ce a dat puţin peste cap planurile oficialilor acestei formaţii. Până la urmă, însă, fiul primarului, Alex Concioiu, împreună cu colegii săi, au redresat situaţia, ajungând la 12 victorii în campionat. Ultima au obţinut-o în faţa Victoriei Ştefăneşti, o echipă care nu avea cum să emită pretenţii în partida cu CS Guşoeni, prin prisma poziţiei ocupată în clasament. De fapt, nici nu a făcut-o, trupa primarului Concioiu desprinzându-se în favorită la câştigarea meciului încă din primele minute. Dani Hoţaru şi Florin Tortolea au punctat în primul mitan pentru gazde, repriza încheindu-se la scorul de 2-0. În partea secundă, CS Guşoeni nu a mai forţat, a preferat să conserve rezultatul pentru a nu-i stârni şi mai mult pe jucătorii formaţiei vizitatoare. A făcut acest lucru pentru că la un moment dat s-au inflamat spiritele. Conform spuselor oficialilor echipei gazdă, în apropiere de minutul 60, tuşierul a fost lovit de către un jucător oaspete, nemulţumit că acesta ridicase fanionul pentru a semnaliza o poziţie de off-side. Jucătorul agresiv a fost eliminat, la fel şi un alt fotbalist al Victoriei, care a sărit la central în momentul în care acesta a dictat prima eliminare. Până la urmă jocul a continuat, însă datorită gradului ridicat de nervozitate, fotbalul a fost lăsat în planul secund. CS Guşoeni a jucat mai mult la trecerea timpului şi la final s-au bucurat de o victorie meritată: 2-0. (L.S.)