FotbalDiverse

După 7 ani, CS Hidro revine în elita fotbalului juvenil din România!

* formaţia pregătită de Adi Savu s-a calificat la turneul final al Trofeului „Gheorghe Ola”

Tinerii fotbalişti de la CS Hidro iSport au fost cuminţi în acest an. Şi-au ascultat antrenorii, iar în luna cadourilor au primit darurile cuvenite. Copiii de la grupele de 2008 şi 2009 au primit medaliile de campioni judeţeni, iar zilele trecute au reprezentat judeţul la turneele zonale ale Trofeelor „Gheorghe Ola” şi „Gheorghe Ene”. La competiţia inter-judeţeană, trupa lui Alin Savu (de 2009) s-a clasat pe locul 3. Echipa pregătită de Adi Savu a obţinut un rezultat mult mai bun. De Moş Nicolae, grupa de 2008 de la CS Hidro iSport a câştigat turneul zonal al Trofeului „Gheorghe Ola”, desfăşurat chiar la Rm. Vâlcea. Micuţii fotbalişti de la cluburile din nordul Râmnicului nu au pierdut niciunul dintre meciurile disputate. Au câştigat cu 5-1 confruntarea cu CSŞ Craiova, cu 7-2 partida cu LPS Tg. Jiu, cu 2-1 întâlnirea cu Luceafărul Drobeta Tr. Severin, iar în ultimul meci, au remizat, scor 1-1, cu CSŞ Corabia. Astfel, după şapte ani, clubul Hidro revine în elita fotbalului juvenil din România. Va reprezenta judeţul la turneul final, acolo unde au mai acces alte şapte echipe din ţară de la categoria 2008, campioane inter-judeţene. Precedenta performanţă de acest gen datează din anul 2010, atunci când formaţia pregătită de Emil Popescu a ocupat locul 4 pe ţară la „Gheorghe Ola”. De această dată, Emil Popescu a fost la turneul zonal de la Rm. Vâlcea în calitate de reprezentant al Federaţiei Române de Fotbal. A supervizat competiţia şi a urmărit toţi jucătorii cu potenţial, care au calităţi pentru a ajunge, în viitor, la loturile naţionale. Bineînţeles, reuşita turneului s-a datorat şi implicării celorlalţi reprezentanţi ai clubului Hidro: Gheorghe Bucuroiu, Constantin Lazăr, antrenorilor Bogdan Mihalache, Alin Savu, Narcis Enăchescu. La final, Adi Savu le-a mulţumit tuturor, dar mai ales părinţilor, care i-au susţinut pe copii pe tot parcursul acestui an, din toate punctele de vedere.

Cele mai bune opt echipe de la nivel naţional se vor înfrunta între 18 şi 20 decembrie

La performanţa realizată de Hidro iSport, de a se califica la turneul final, adică în primele opt echipe de la nivel naţional, şi-au adus contribuţia jucătorii: Denis Udrea, Adrian Stoenete, Alexandru Piloiu, Vlad Ghiţă, Alex Saraolu, Mihai Vîrlan, Nicolo Bobocel, Robert Stoian, Alex Oprea şi David Busuioceanu. La turneul zonal (Zona 6) din Sala Sporturilor „Traian”, după Hidro iSport, pe locul 2 s-a clasat CSŞ Corabia, locul 3 a fost ocupat de Luceafărul Drobeta Tr. Severin, pe 4 s-a situat CSŞ Craiova, iar pe ultimul loc – LPS Tg. Jiu. Deşi nu a avut rezultate pozitive, echipa de pe primul loc (campioana din Tg. Jiu) a dat cel mai bun portar al competiţiei: Fabio Staicu. Titlul de cel mai bun jucător i-a revenit lui Alberto Militaru, de la Luceafărul Drobeta Tr. Severin. Turneul final al Trofeului „Gheorghe Ola” se va desfăşura între 18 şi 20 decembrie. În aceste zile se va stabili şi locul de disputare a competiţiei dintre cele mai bune echipe din România, de la categoria Under 9. (S.S.)