Derbiul suferinţei, decis în minutul 85

* după şase înfrângeri consecutive, echipa lui Nicu Strâmbeanu a scăpat de ghinion şi i-a „îngropat” pe elevii lui Alexandru Tomescu

Două dintre echipele care se bat pentru salvarea de la retrogradare, Unirea Păuşeşti Măglaşi şi Victoria Frânceşti, s-au înfruntat sâmbăta trecută, pe terenul CSŞ din zona Nord a Râmnicului, într-un veritabil derbi al suferinţei. Câştig de cauză au avut elevii lui Nicu Strâmbeanu, care s-au impus la limită, cu scorul de 1-0, golul fiind marcat în minutul 85, de Alin Roman. Derbiul din subsolul clasamentului a beneficiat de un arbitraj de cea mai bună calitate, asigurat de centralul Cătălin Buşi, care a mulţumit ambele echipe prin prestaţia sa. „Am reuşit în sfârşit să spargem gheaţa, să obţinem o nouă victorie în campionat după şase înfrungeri consecutive. Însă, şi de această dată, am avut emoţii, am ratat numai până la pauză vreo 4-5 ocazii, iar în repriza secundă, până în momentul în care a picat golul, am mai irosit alte 2-3 şanse de gol”, ne-a spus Nicu Strâmbeanu, care speră ca elevii săi să-şi păstreze trendul ascendent şi să obţină încă o victorie importantă, în etapa viitoare a campionatului, într-un alt derbi din subsolul Ligii a IV-a, atunci când la Frânceşti va sosi Olteţul Zătreni. (N.C.)