CSM Drăgăşani s-a reabilitat după înfrângerea de la Bălceşti

Surprinzător, săptămâna trecută CSM Drăgăşani, formaţie cu pretenţii la podiumul Ligii a IV-a, a pierdut cu 2-0 meciul-restanţă cu Olteţul Bălceşti, nimeni alta decât „cenuşăreasa” Ligii a IV-a, o echipă ce nu obţinuse decât o victorie în cele 13 etape disputate, fiind la un pas de excluderea din campionat. Drăgăşenenii s-au reabilitat însă în partida de sâmbătă, 28 noiembrie, disputată la Brezoi, în compania Lotrului din localitate. „Municipalii” din sudul judeţului au câştigat la limită, cu 1-0, confruntarea cu formaţia antrenată de Vasile Grossu. Golul marcat de Ioniţă în primele 10 minute ale întâlnirii a fost suficient pentru ca CSM-ul să se poată bucura la final de succes. „A fost un joc bun, de luptă, de ambele părţi, deschis oricărui rezultat. Am câştigat noi, până la urmă. Au avut şi gazdele ocazii, dar parcă ale noastre au fost mai multe şi mai clare. Ei au încercat să surprindă prin şuturi periculoase, din afara careului, în timp ce noi am avut şi situaţii de poartă”, ne-a informat Iulian Zamfir, unul dintre susţinătorii formaţiei CSM Drăgăşani. Altfel, mai trebuie precizat că s-au evidenţiat ambii portari, cu precădere cel al formaţiei oaspete, Sabău, victoria CSM-ului datorându-i-se în proporţie de 50 la sută. La 1-0, la puţin timp după ce drăgăşenenii deschiseseră scorul, portarul „municipalilor” a apărat un penalti acordat echipei gazdă, turnând plumb în picioarele jucătorilor brezoieni, care n-au reuşit să-l învingă până la finalul celor 90 de minute de joc. (S.S.)