Baschet

CS Vâlcea 1924, prima înfrângere pe teren propriu din faza a doua a Ligii Naţionale de Baschet Masculin

Sâmbătă, 23 martie, CS Vâlcea 1924 a disputat un nou meci în grupa 11-18 din Liga Naţională de Baschet Masculin. Deznodământul nu a mai fost favorabil trupei de la poalele Capelei. CSM Tg. Jiu a plecat victorioasă din Sala Traian. Diferenţa nu a fost mare. Gorjenii s-au impus cu scorul de 100-96. Vâlcenii au câştigat doar primul sfert (26-19). La pauza mare, ”lupii” erau pe plus: scor 49-46. În sfertul 3, Tg. Jiu a trecut în avantaj (17-23 după alte 10 minute). În ultimele minute, elevii lui Hristu Şapera au alergat în zadar după adversară. 30-31 s-a consemnat în ultimele 10 minute. Williams a fost în formă bună. A adus 24 de puncte Vâlcii. Au mai punctat pentru gazde: Olisemeka 16, Rotaru 14, Branch 13, Solopa 9, Bezbradica 7, Ciucă 4, Paunovic 4, Sharkey 3, Vlad 2. În faza a doua, CS Vâlcea 1924 mai are de jucat un singur meci, în deplasare, la Timişoara. Dacă va câştiga, echipa de baschet din Sala Traian va termina seria pe locul 3 şi va avea un avantaj cel puţin moral pentru meciurile din play-out. Partida cu Timişoara va avea loc pe 29 martie.