Baschet

CS Vâlcea 1924 a topit Oţelul în Liga Naţională de Baschet Masculin!

Sâmbătă, 16 martie, după meciul de handbal dintre SCM Rm. Vâlcea şi Măgura Cisnădie, iubitorii sportului de la poalele Capelei (alături de Brigada Zăvoi, nelipsită din tribună) au putut urmări un joc de baschet masculin de primă ligă. Favorita publicului, CS Vâlcea 1924, a înfrunta Oţelul Galaţi. Elevii lui Hristu Şapera au răsplătit fidelitatea suporterilor cu un nou succes. ”Lupii negri” s-au impus cu scorul de 89-85 în faţa formaţiei de la malul Dunării, într-un meci contând pentru etapa a opta din grupa 11-18. Până la pauza mare, oaspeţii au controlat jocul. S-au impus în primul sfert cu 31-22 şi cu 20-16 în următoarele 10 minute. Trupa vâlceană a recuperat în ultimele 20 de minute. 32-21 şi 19-13 s-a consemnat după pauza mare. Steph Branch a adus cele mai multe puncte: 17. Olisemeka, Rotaru au avut şi ei eficacitate bună (16 şi 14 puncte). O evoluţie consistentă a avut-o şi sărbătoritul zilei, Nicolae Ciucă. Rotaru a primit, însă, cele mai multe aprecieri, mai ales că a intrat pe parchet nerefăcut total după o accidentare. CS Vâlcea 1924 mai are de jucat două meciuri în grupa 11-18, după care începe play-out-ul pentru menţinerea în primul eşalon. Echipa pregătită de Hristu Şapera şi Anca Niţulescu mai poate urca în clasament. Ultimele două jocuri sunt contra unor echipe din faţă. Confruntarea cu Tg. Jiu va fi în Sala Traian, iar cea cu Timişoara, în deplasare. Vâlcea este echipa cu cele mai multe rezultate pozitive din grupa 11-18, însă nu e pe primul loc din cauza ”zestrei” cu care a plecat după prima parte a sezonului.
Altfel, în meciul cu Galaţi au punctat pentru gazde: Branch (17), Olisemeka (16), Ciucă (15), Rotaru (14), Vîrnă (11), Sharkey (7), Bezbradica (4), Williams (3), Paunovic (2).