Bogdan Deac, neînvins în turneul marilor maeştri, de aproape 500.000 de dolari, din Letonia. Şahistul vâlcean va reprezenta acum România la Europeanul pe echipe

Federaţia Română de Şah a anunţat că sportivul vâlcean Bogdan Deac (legitimat la Politehnica Iaşi) a terminat neînvins ”cel mai puternic «turneu elveţian» din istorie – 2021 FIDE Chess.com Grand Swiss!” Competiţia s-a desfăşurat la Riga, în Letonia şi a reunit la start 107 mari maeştri, atingând cel mai mare rating mediu al participanţilor de până acum. Fond de premiere a fost de aproape 500 de mii de dolari.. Ocupanţii primelor două locuri şi-au asigurat prezenţa la Turneul Candidaţilor din 2022, care va desemna challengerii pentru tilul mondial. Turneul de la Riga a fost câştigat de francezul naturalizat Alireza Firouzja, care a fost recompensat pentru performanţa sa cu 70.000 de dolari. Numărul 3 mondial, americanul Fabiano Caruana, favorit numărul 1 în Letonia, a terminat întrecerea pe poziţia secundă, premiată cu 50.000 de dolari. Ocupantul locului 3, rusul Oparin, a luat 40.000 de dolari. Următorii 13 sportivi au obţinut acelaşi punctaj.
”Deşi era cotat al 50-lea la startul întrecerii, rezultatul final al lui Bogdan Deac e fantastic! La capătul a 11 runde intense, tânărul mare maestru român a terminat competiţia neînvins, bifând 3 victorii (2 împotriva unor jucători din top 40 mondial) şi 8 remize (exclusiv cu mari maeştri, majoritatea de super clasă), pentru o clasare finală pe locul 15, la egalitate cu locul 4! În urma acestei noi performanţe remarcabile, Bogdan ajunge în top 75 mondial şi, la 20 de ani, viitorul şahului românesc i se arată a fi tot mai frumos. Sincere felicitări, Bogdan!”, a mai transmis Federaţia Română de Şah.
Bogdan Deac a fost pe picior de egalitate cu : Yu Yangyi, Vincent Keymer, Maxime Vachier-Lagrave, Alexandr Predke, Alexei Shirov, David Howell, Gabriel Sargissian, David Anton, Anton Korobov, Samuel Sevian, Andrey Esipenko, şi Vladislav Artemiev.
În altă ordine de idei, nici nu a revenit bine din Letonia, că a plecat din nou din ţară. În week-end va fi în Slovenia, la Terme Catez. Deac face parte din echipa României care va concura la Campionatul European. Alături de Bogdan, din lotul României mai fac parte: Constantin Lupulescu, Mircea Pârligras, Vlad Jianu, David Gavrilescu şi căpitanul Alin Berescu.
(FOTO: Federaţia Română de Şah)