Băbenarii au mai făcut un pas către menținerea în Liga a IV-a! Un jucător de 15 ani a marcat pentru trupa lui Roșu

Sâmbătă, 25 mai, AFC Băbeni a mai obținut o victorie în Liga a IV-a. Formația coordonată de Eugen Roșu a câștigat cu scorul de 4-2 în deplasarea de la Gușoeni. Oaspeții au condus cu 3-0. Au deschis scorul în minutul 25. Gazdele au pierdut mingea la centrul terenului. Mădălin Iordănescu a profitat și i-a adus pe oaspeți în avantaj: 0-1. Gazdele au replicat. Au avut și o bară. Marinescu a trimis un șut centrare. Portarul Ion Grigorescu (2006) a reușit să șteargă balonul cu vârful degetelor. A deviat mingea în bara laterală. Și-a salvat echipa, dar cu prețul unei accidentări. Și-au rupt degetul și nu a mai continuat în partea secundă, după o primă repriză în care a avut mai multe intervenții bune. Roșu și Marinescu au mai ratat pentru Gușoeni pe finalul primei părți.

Repriza secundă a început cu două ocazii. Una a oaspeților, la șutul lui Onică, alta a gazdelor. În minutul 48 s-a făcut 0-2. Iordănescu a realizat dubla. A trimis cu șpițul, dintre trei adversari, de la marginea suprafeței de pedeapsă, direct în plasă. Apoi, după un contraatac, ”Pisoi” (Dudea) a punctat pentru 0-3. Era minutul 53. Proaspăt intrat, la pauză, băbenarul Bogdan Dumitru a readus Gușoeniul în joc. A marcat pentru 1-3, după o altă ratare uriașă a coechipierului său, Marinescu. A fost o perioadă mai bună pentru formația lui Alex Concioiu și Adi Eftenie. Mădălin Roșu a marcat (dar s-a ridicat de la margine fanionul, pentru off-side), apoi Lăutaru a trimis mingea în bară. Iordănescu a avut șansa să încheie partida, dar Max Fildiroiu s-a opus. În minutul 83, s-a făcut 2-3. Bogdan Dumitru a șutat, balonul a ajuns la Roșu, care și-a trecut numele pe lista marcatorilor. În prelungirile partidei, în minutul 90+3, un jucător de doar 15 ani a adus bucuria la Băbeni. Raul Bălașa a scăpat pe contraatac și a închis ”tabela” la 2-4, rezultat care apropie Băbeniul de îndeplinirea obiectivului, de menținere în Liga a IV-a. Pentru echipa pregătită de Eugen Roșu a evoluat și un jucător care anul acesta împlinește 53 de ani. Este vorba despre Ion Ilinescu. A fost integralist. Joacă în teren alături de fiul său, încă junior.