AS 2009 Popeşti, singura echipă care învinge la Cernişoara

Cu gândul la locul 1 şi la faptul că nici o echipă nu reuşise să se impună pe terenul formaţiei Saldi Cernişoara, AS 2009 Popeşti a pregătit exemplar ultimul meci al turului de campionat. Şi a reuşit ce n-au putut „experţii” sau Olteţul Zătreni, să învingă formaţia lui Siliminel Deaconescu chiar la Cernişoara. Popeştenii lui Cătălin Sima au deschis scorul înainte ca echipa gazdă să-şi dea seama că a început meciul. În minutul 1 Dima a marcat pentru 1-0 în favoarea celor de la AS 2009 Popeşti, fiind servit ideal de Niţu. La acest scor s-au şi încheiat primele 45 de minute, deşi ambele formaţii au mai avut şanse de a înscrie. S-a jucat în continuare pe contre, dar în partea secundă Sima şi compania au forţat, determinaţi şi de faptul că la terenul din Cernişoara şi-au făcut prezenţa „experţii” (care n-au jucat în ultima etapă pentru că Prim Stroeşti a decis să nu se prezinte la meci), pentru a face galerie echipei gazdă. Niţu a dus scorul la 2-0, iar în minutul 70 diferenţa s-a majorat la 3-0, Alex Şerban punctând şi el pentru AS 2009 Popeşti. Înaintea cu un sfert de oră de finalul întâlnirii, Ştirbu a redus din handicap, la 3-1 încheindu-se de fapt şi meciul. „Am întâlnit o echipă bună, determinată. Am avut ocazii şi noi, au avut şi ei, dar până la urmă am reuşit să ne impunem, aşa cum am promis şi aşa cum anticipasem. Ne puneam speranţe şi în meciul dintre Juventus Roeşti şi Olteţul Zătreni. Speram să terminăm turul pe primul loc, dar e bun şi locul 2. Ne bucură, de asemenea, faptul că de la meciul cu Experti n-am mai pierdut puncte în campionat”, a precizat Cătălin Sima, antrenorul-jucător la formaţiei AS 2009 Popeşti.

Primă de 20 de milioane ratată

Deşi au câştigat în ultima etapă a turului de campionat, popeştenii au ratat o primă de 20 de milioane de lei vechi, bani promişi de Vasile Lungu, un sponsor din localitate. Pentru a se bucura de această primă, Sima şi compania ar fi trebuit să termine prima parte a campionatului în fruntea clasamentului. Sunt, însă, doar vicecampioni de toamnă, dar asta nu-i împiedică să spere că vor lua măcar jumătate din banii promişi. (S.S.)