ALX Port Vale Mateeşti – Juventus Roeşti 2-4

Meci întrerupt pentru lovirea arbitrului

Formaţia lui Adrian Grigorie, Juventus Roeşti, a reuşit mai întâi să-i încurce pe cei de la AS 2009 Popeşti în lupta pentru promovare, remizând cu echipa lui Cătălin Sima, scor 1-1, iar apoi s-a impus pe teren propriu în faţa celor de la Saldi Cernişoara. Astfel, a fost întreţinută speranţa că ar putea termina actualul sezon în „careul de aşi” al seriei a IV-a, între primele patru formaţii. „Italienii” lui Grigorie s-au împiedicat, însă, la Mateeşti, „englezii” de la ALX Port Vale demonstrând încă o dată că reprezintă o „nucă tare” pentru orice echipă din campionat.
Juventus a crezut că poate să plece cu toate cele trei puncte de la Mateeşti, încrederea fiind alimentată şi de prima reuşită a întâlnirii, care a aparţinut echipei din Roeşti. De la 0-1 s-a ajuns, însă, la pauză, la 3-1 pentru ALX. Spiritele s-au încins, oaspeţii s-au arătat nemulţumiţi de anumite decizii ale arbitrului, printre care şi un cartonaş roşu acordat unui roeştean, nervii au cedat, astfel că s-a ajuns în situaţia ca meciul să fie întrerupt înainte de vreme. Cu aproximativ cinci minute înainte de final, un „juventin”, Ionuţ Şelaru, l-a lovit pe arbitru, care-a decis încheierea jocului înainte de expirarea timpului regulamentar. „Am pierdut cu 3-0, la «masa verde», dar pe teren a fost 4-2 pentru echipa din Mateeşti. Meciul s-a întrerupt pentru că un jucător de-al meu l-a lovit pe arbitru. Eu nu încurajez actele de indisciplină, dar arbitrul şi-a meritat soarta. A iritat pe toată lumea. Au fost multe situaţii în care ne-a dezavantajat”, a explicat Adrian Grigorie, sponsorul de la Juventus Roeşti. (L.S.)