Alin Artimon, învins de Sorin Cârţu

Artimon Alin CSMALRO SLATINA – CSM RM. VÂLCEA 2-0

Fotbaliştii de la CSM Rm. Vâlcea n-au avut nicio şansă de izbândă la Slatina, pe terenul celor de la ALRO, echipă antrenată de câteva etape de Sorin Cârţu, care în ultima perioadă e recunoscut în special pentru apariţiile sale publice, ca analist, pe postul de televiziune DigiSport 1. Jucătorii din judeţul Olt au deschis scorul rapid, în minutul 7, iar apoi şi-au majorat diferenţa la jumătatea primei reprize. Până la finalul meciului, s-a jucat pe contre, dar niciuna dintre cele două formaţii care s-au înfruntat nu a mai reuşit să găsească drumul spre gol.

Vâlcenii, învinşi încă din prima jumătate de oră

ALRO Slatina a început în forţă meciul de sâmbăta trecută. În minutul 5, Stancu l-a deschis pe partea dreaptă pe Crăciun, dar acesta a fost deposedat în ultima clipă de Tomozei şi a îndepărtat pericolul. Peste două minute, Precup a interceptat o minge în jumătatea de teren a CSM-ului, i-a pasat în adâncime lui Crăciun, care a catapultat-o în plasa porţii lui Tufişi, cu un şut puternic de la 25 de metri: 1-0.
Elevii lui Alin Artimon au dat primele semne de viaţă abia în minutul 17, atunci când Tomozei a pătruns pe partea stângă, l-a driblat scurt pe Vigariu la marginea careului de 16 metri, dar a şutat pe lâgă poartă. Peste două minute, o centrare perfectă a ivorianului Lajo Traore a ajuns la Văduva, care a reluat mingea spre poartă, dar ex-vâlceanul Pasăre a intervenit la timp şi a trimis mingea în corner.

„Municipalii” s-au apropiat rar de poarta slătineană

Slătinenii au revenit imediat în defensivă şi le-au dat din nou de furcă jucătorilor din Zăvoi. În minutul 20, Precup a dat emoţii vâlcenilor cu un şut de la 18 metri, dar mingea a trecut de puţin pe lângă vinclul porţii lui Tufişi. Peste numai două minute, s-a consumat o altă fază periculoasă: Velcovici i-a centrat lui Creţu, acesta a scos mingea pentru acelaşi Precup, dar şutul acestuia de la 12 metri a fost blocat de africanul Bangaly Soumahoro.
După două „avertismente”, fotbaliştii de la ALRO Slatina au găsit din nou drumul spre gol. În minutul 26, Crăciun i-a trimis mingea lui Ene, acesta l-a întors scurt pe Bangaly Soumahoro, după care a şutat puternic, de la 12 metri, la vinclu, fără replică pentru Tufişi: 2-0.
În minutul 31, slătinenii puteau să-şi majoreze şi mai mult diferenţa de pe tabela de marcaj. Crăciun a interceptat o minge pe partea dreaptă, i-a pasat în careu lui Creţu, acesta i-a aşezat mingea lui Ene, dar acesta n-a nimerit spaţiul porţii. Ultima fază mai importantă din prima repriză s-a consumat în minutul 40: Crăciun i-a pasat la marginea careului de 16 metri lui Creţu, acesta a aşezat mingea cu călcâiul pentru Ene, care l-a deschis pe Stancu, însă lobul acestuia din 12 metri a trecut peste transversală.

Jocul a scăzut în intensitate în repriza secundă

Echipa lui Cârţu nu a redus motoarele nici după pauză, ci dimpotrivă, la poarta lui Tufişi s-au consemnat alte ocazii periculoase de gol. În minutul 47, Creţu a deviat cu capul pe spate o minge pentru Crăciun, acesta a pătruns în careu, dar a şutat pe lângă poartă. Peste cinci minute, Precup a recuperat o minge la 25 de metri, i-a pasat pe culoar lui Crăciun, dar şutul acestuia a fost parat de portarul Tufişi.
CSM a dat impresia că se mai află pe teren abia în minutul 55, atunci când Const. Vasile a pătruns pe partea dreaptă, l-a driblat pe Velcovici, i-a centrat în suprafaţa de pedeapsă lui Văduva, dar şutul acestuia din 3 metri a fost blocat miraculos de portarul Savu. În replică, în minutul 58, Vigariu a luat o acţiune pe cont propriu, i-a driblat pe cei trei adversari care i-au ieşit în cale, însă şutul său la colţul scurt, din interiorul careului, a lovit doar plasa laterală.
În minutul 68, după o combinaţie la marginea careului e 16 metri între Văduva şi Lajo Traore, mingea a rămas la jucătorul ivorian, care a şutat defectuos peste poartă. În ultimul sfert de oră, jocul a scăzut în intensitate, ocaziile de poartă s-au rărit, iar scorul final a fost cel stabilit în prima repriză.
La Slatina, CSM Rm. Vâlcea a evoluat în următoarea alcătuire: Tufişi – Tomozei, Ionuţ Popescu, Florin Plecanciuc, Bangaly Soumahoro (Alex. Ionescu ’46), Lajo Traore, Thiandoum Daouda (Vizitiu ’65), Ad. Pribac (Nelu Nicolae ’46), Const. Vasile, Fl. Pârvu, Văduva.