ACS MU Poli Iaşi a câştigat 3 puncte la „masa verde”

În şedinţa de săptămâna trecută, Comisia de Disciplină din cadrul FRF a luat decizia de a modifica rezultatul partidei dintre Gaz Metan CFR Craiova şi ACS MU Poli Iaşi, care s-a disputat în cadrul etapei a 10-a. Partida din Bănie s-a încheiat cu scorul de 1-0 pentru olteni, însă staff-ul tehnic al clubului din Craiova a comis o eroare incredibilă în repriza secundă. În minutul 60, unul dintre jucătorii sub 21 de ani (Surugiu) a fost înlocuit cu un senior (Niţă), iar echipa craioveană a rămas cu un singur jucător tânăr pe teren. Acest fapt contravine regulamentelor în vigoare ale FRF, care prevăd ca echipele din Liga a II-a să folosească, obligatoriu, pe toata durata unui meci, cel puţin doi jucători cu vârsta dub 21 de ani. În aceste condiţii, meciul a fost omologat la „masa verde”, cu scorul de 3-0 pentru formaţia ieşeană.