„Municipalii” din Râmnic, mai buni decât cei din Drăgăşani

CSM II Rm. Vâlcea – CSM Drăgăşani 3-2

Gruparea antrenată de Florin Lupu este în pericol de a pierde un loc pe podium. În perspectiva unui rezultat negativ în ultima etapă, cu liderul clasamentului, o variantă sigură pentru „municipalii” drăgăşeneni de a se menţine pe locul 3 era să câştige în această rundă pe sinteticul din „Municipalului” din Zăvoi, cu CSM II. Numai că gazdele i-au surprins. Gabi Mangalagiu a folosit pentru acest meci, în majoritate, numai copii, excepţie făcând Marius Pufu, şi el tot un „copil”, dar cu mult mai multă experienţă. Juniorii, printre care şi portarul de 14 ani, Brănescu, au prins o zi bună şi au făcut un joc peste aşteptări, contribuind la unul dintre cele mai frumoase meciuri ale CSM II, conform aprecierilor lui Mangalagiu.

Evoluţie care le-a adus până la urmă şi rezultatul dorit. Omeag, jucător născut în 1993, a marcat din lovitură liberă în prima repriză, însă oaspeţii au restabilit egalitatea în partea secundă. Marius Pufu avea totuşi să refacă situaţia. Dintr-un voleu de pe la 18 metri a marcat pentru 2-1 în favoarea CSM-ului, însă gazdele s-au văzut din nou, la fel de repede, egalate. De această dată dintr-un  penalti acordat grupării din Drăgăşani. În minutul 90 Vlădoi a adus victoria echipei din Zăvoi, rezultat care ameninţă serios poziţia în clasament a „municipalilor” din Drăgăşani care în ultima rundă au de ales între o variantă sigură şi una care nu depinde de ei. Mai exact, pentru a se menţine pe podium, ori câştigă cu Hidroelectra, ori stau la mâna echipei lui Mustăţea, Dinamo Rm. Vâlcea sau mai exact a lui „Pendy” Cherăscu, care va fi obligat să câştige partida cu „câinii” pentru a mai spera la salvarea de la retrogradare. (L.S.)