Victorie obţinută în minutul 90

Energia Malaia – CSM II Rm. Vâlcea 2-1

Ca nou promovată, trupa lui Gigi Vangu şi-a propus un obiectiv destul de îndrăzneţ, chiar irealizabil, în opinia unora, de a se clasa între primele clasate. Însă acest campionat a demonstrat că viceprimarul din Malaia este un om de cuvânt şi atunci când promite ceva, este convins că poate realiza acel lucru. A format astfel o grupare care să poată învinge pe oricine în acest campionat. Ca dovadă în acest sens stă şi victoria obţinută de Energia în faţa liderului de acum, Hidroelectra. A fost singurul meci pierdut de echipa de pe primul loc în acest sezonul. La fel au picat pradă şi alte grupări din acest eşalon, Energia ajungând acolo unde şi-a propus, între primele clasate, mai exact pe locul 5. Pentru a nu-şi pierde poziţia din clasament băieţii antrenaţi de Cristi Bora aveau nevoie să continue pe aceeaşi linie ca şi în ultimele etape.

Au întâlnit echipa de juniori a lui Gabi Mangalagiu, CSM II Rm. Vâlcea, care s-a dovedit a fi o nucă tare. Gazdele, în speţă Energia, au marcat încă din prima repriză şi şi-au menţinut avantajul minim o bună parte a meciului. Au avut şansa de a mări diferenţa, însă au ratat, astfel că au avut emoţii pe final. Cu câteva minute înainte de fluierul final al arbitrului, oaspeţii au reuşit să egaleze, astfel că se profila un rezultat de egalitate. Numai că Lala şi compania au avut noroc reuşind să marcheze golul victoriei în minutul 90. S-a terminat 2-1 pentru Energia Malaia care se pregăteşte acum pentru următorul adversar, Hidroelectra, formaţie pe care ar putea-o detrona în runda de sâmbătă, 17 mai. Încrezător în şansele echipei sale, viceprimarul din Malaia, Gigi Vangu, a glumit pe seama meciului din această etapă: „Noi nu vrem să-i batem pe cei de la Hidroelectra, ci doar să luăm cele trei puncte. Şi dacă vom obţine un rezultat bun, va fi pentru noi, pentru orgoliul şi demnitatea noastră. Nu jucăm pentru alţii. Noi nu suntem Univesitatea Cluj ca să fim cumpăraţi. În plus, ca şi Gigi Becali, Dan Mazilu nu reprezintă nimic pentru mine ca să vreau să-l ajut. Nici cu sindicaliştii nu mă înţeleg, aşa că nu e loc de alte interpretări”. (L. S.)