Prima victorie pentru trupa lui Popolan

FC Govora – FC Vartex 1-3 (1-1)
* a revenit Glodeanu la formaţia din staţiune

În ultima etapă din sezonul trecut meciul dintre FC Govora şi FC Vartex, ca de altfel şi alte partide din campionat, a fost suspectat de „blat”, asta pentru formaţia lui Mihai Ciobanu avea nevoie de un succes, pe care l-a şi obţinut, pentru a se salva de la retrogradare. Gruparea lui Popolan şi Panduraşu era lipsită de griji, aşa că o înfrângere conta mai puţin. Nu aşa au stat lucrurile şi înaintea meciului din acest sezon dintre cele două, disputat tot la Govora între formaţiile mai sus amintite, sâmbătă, 15 septembrie. Ambele echipe aveau nevoie de puncte, însă, cu precădere, Vartex-ul care nu avea în cont înaintea jocului decât un singur punct, obţinut în urma confruntării cu Dinamo Horezu.

Meciul cu formaţia lui Iulică Dincă era un bun prilej pentru Vartex de a începe redresarea. Însă debutul partidei de la Govora nu anunţa că obiectivul este atât de uşor de îndeplinit. Gazdele, impulsionate de revenirea lui Glodeanu la echipă, au deschis scorul prin Radu Daniel, reuşind să se menţină în avantaj până spre finalul primei reprize. Au marcat după ce mai avuseseră o fază la care solicitaseră acordarea unui gol, după o minge reţinută, în opinia acestora, de portarul advers în spatele liniei porţii, însă arbitrii nu au fost de aceeaşi părere. În sfârşit, ulterior acestei faze, au reuşit, cum spuneam, să marcheze, dar nu s-au putut bucura prea mult de rezultat pentru că până la pauză scorul a devenit din nou egal, 1-1. În partea secundă, pe fondul greşelilor proprii, au primit alte două goluri, aşa că rămân tot cu şase puncte în clasament. (Mihai VOICU)